Wakacje z Muzeum Historycznym

Dzieci i młodzież gorąco zachęcamy do udziału: w lipcu i sierpniu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało mnóstwo atrakcji. Wakacyjne warsztaty i rozmaite wydarzenia tematyczne od początku wakacji organizują oddziały Muzeum w całym mieście.

Wakacje z Muzeum Historycznym
Fot. materiały prasowe / MHK

Przypominamy, że udział w zajęciach jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo mają osoby z rezerwacją. Rezerwacje na zajęcia sierpniowe przyjmowane są od 15 lipca. Rezerwacje:  Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1; info@mhk.pl

 

Poniżej przedstawiamy program zajęć wakacyjnych:

 

PAŁAC KRZYSZTOFORY, Rynek Główny 35
Pozdrowienia z Podgórza
Wakacje w Podgórzu mogą być bardzo ciekawe, dlatego warto podzielić się swoimi przeżyciami z najbliższymi. Jak to zrobić najlepiej? Wysyłając własnoręcznie wykonaną pocztówkę z wakacji! Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Termin: 2 sierpnia, godz. 12.00

DOM POD KRZYŻEM, ul. Szpitalna 21
Kraków Heleny Modrzejewskiej
Wakacyjny spacer edukacyjny śladami miejsc związanych z życiem i pracą niezwykłej artystki – Heleny Modrzejewskiej. Podczas spotkania zobaczymy m.in. jej dom rodzinny, Salon Heleny Modrzejewskiej, Narodowy Stary Teatr oraz kościół św. Krzyża. Zwiedzimy także wystawę poświęconą jej krakowskiej rywalce – Antoninie Hoffmann. Zapoznamy się na niej z pamiątkami związanymi z tymi znakomitymi gwiazdami teatru.
Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10–16 lat
Termin: 2 sierpnia, godz. 11.00      
Miejsce zbiórki: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

BARBAKAN, ul. Basztowa
Marcin Oracewicz i inni słynni obrońcy Krakowa
Warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy zapoznają się z sylwetkami najsłynniejszych obrońców miejskich murów, wśród nich Marcina Oracewicza, brata kurkowego, który uratował Kraków strzelając do wroga ze strzelby załadowanej… guzikiem.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Termin: 24 sierpnia, godz. 11.00

WIEŻA RATUSZOWA, Rynek Główny 1
Tumult
LARP historyczny, który przeniesie Was w sam środek dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się na krakowskich ulicach w 1574 roku – oblężenie zboru protestantów przez tłum żaków i ubogich mieszczan. Podczas gry uczestnicy wezmą udział w specjalnym posiedzeniu rady miasta wraz z przedstawicielami najważniejszych instytucji. Każdy z graczy będzie odgrywał inną postać, a przez to realizował własne, tylko sobie znane, cele.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Termin: 28 sierpnia, godz. 11.00

Ogród w doniczce, na suficie i ścianie – kwiaty i rozmaite rośliny w dawnej kamienicy
Uczestnicy warsztatów odkryją wspaniałe bogactwo kwiatów i roślin malowanych na meblach, obrazach, przedmiotach codziennego użytku, a także na ścianach czy sufitach starej kamienicy mieszczańskiej. W trakcie zajęć plastycznych uczestnicy zamienią się w modelarzy, aby w plastelinie i gipsie wykonać dekoracje wzorowane na ozdobach, które widzieli w kamienicy.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Termin: 18 sierpnia, godz. 11.00

ULICA POMORSKA, ul. Pomorska 2
Prezentacja umundurowania, uzbrojenia i musztry wojskowej polskiego żołnierza z 1939 roku
Pomimo potężnej przewagi wroga we wrześniu 1939 roku polski żołnierz bił się bohatersko i z honorem. Co ważne, nie w każdej sytuacji był skazany na brak nowoczesnego wyposażenia. Problem polegał na tym, że miał go w niewystarczających ilościach. Podczas warsztatów będzie można wziąć do ręki wybrane elementy ówczesnego uzbrojenia wojsk piechoty oraz zapoznać się osobistym żołnierskim rynsztunkiem.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–16 lat
Termin: 24 sierpnia, godz. 11.00

Śladami wspomnień…
Spacer edukacyjny po najważniejszych miejscach w okolicach placu Inwalidów, które odegrały znaczącą rolę w historii Krakowa i jego mieszkańców w pierwszej połowie XX wieku.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Termin: 9 sierpnia, godz. 11.00

Pan Tadeusz z apteki Pod Orłem
Warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi, wykonując różnorodne zadania, zapoznają się z historią Tadeusza Pankiewicza, jego apteki i getta krakowskiego. Najważniejszym elementem zajęć będzie odczytanie tajemniczego listu pana Tadeusza...
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Termin: 2 sierpnia, godz. 11.00

Apteka w getcie krakowskim
Projekcja filmu dokumentalnego Krzysztofa Miklaszewskiego o okupacyjnej historii apteki Pod Orłem, która w czasie II wojny światowej znalazła się w obrębie getta utworzonego dla ludności żydowskiej.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Termin: 18 sierpnia, godz. 11.00

FABRYKA EMALIA OSKARA SCHINDLERA, ul. Lipowa 4
Utracona młodość – krakowskie getto oczami Haliny Nelken
Warsztaty na wystawie „Kraków – czas okupacji 1939–1945” połączone ze spacerem edukacyjnym po terenie dawnego getta. Na przykładzie pamiętnika Haliny Nelken uczestnicy będą mogli poznać sytuację młodych Żydów, którzy zostali pozbawieni prawdziwego dzieciństwa, żyjąc w otoczonej murem i strażnikami „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.
Zajęcia dla młodzieży w wieku 13–18 lat
Termin: 22 sierpnia, godz. 12.00

DOM ZWIERZYNIECKI, ul. Królowej Jadwigi 41
Dom Zwierzyniecki zaprasza na cykl spacerów edukacyjnych po „zielonych płucach” Krakowa! Podczas wycieczek dzieci poznają nie tylko historię miasta, ale także zaznajomią się ze zwierzynieckimi zwyczajami i tradycjami, odkryją sekrety Twierdzy Kraków, parku Jordana i krakowskich Błoń. Wszystkich uczestników prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie i stroje przystosowane do pieszych wędrówek oraz wodę lub napoje chłodzące. W przypadku grupy liczącej mniej niż 5 osób lub brzydkiej pogody zamiast spaceru – turniej gier planszowych w oddziale.

Salwator i kopiec Kościuszki
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Termin: 27 lipca, godz.10.00
Miejsce zbiórki: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

PODZIEMIA RYNKU, Rynek Główny 1
Wakacje z królami
Zapraszamy na cykl 3 zajęć warsztatowych, podczas których opowiemy Wam o władcach Polski, którzy panowali w czasach średniowiecza. Poznacie ich imiona, wielkie czyny i codzienne przyzwyczajenia. Dla najwytrwalszych uczestników przewidzieliśmy nawet upominki! Czekamy w podziemiach Rynku.
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat
Terminy: 1 sierpnia, 8 sierpnia, 22 sierpnia, godz. 10.15

DZIEJE NOWEJ HUTY, os. Słoneczne 16
Urządzamy nowohuckie mieszkanie
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z osiągnięciami polskiego wzornictwa z lat 1956–1968, czyli jednego z najlepszych okresów polskiego designu. Warsztat stanowi podróż w czasie do okresu PRL-u i czasów młodości naszych dziadków. Uczestnicy będą projektować wnętrza nowohuckich mieszkań oraz meblować je w oparciu o karty pracy i obiekty muzealne zgromadzone na wystawie.
Zajęcia dla dzieci w wieku 7–11 lat 
Termin: 11 sierpnia, godz. 12.00

Zbuduj z nami Nową Hutę
Uczestnicy warsztatów zdobędą podstawową wiedzę teoretyczną o architekturze i urbanistyce Nowej Huty, którą będą mogli samodzielnie przetworzyć, budując własne „miasto idealne”. Zajęcie oparte na współdziałaniu i pracy w grupie.
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat
Terminy: 2 sierpnia, 25 sierpnia, godz. 12.00

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
Kalendarz kulturalny
2017-07-28