Komunikat archiwalny

Sąd odrzucił skargę na ZIKiT ws. separatorów na ul. Kalwaryjskiej

Blisko rok temu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wprowadził nową organizację ruchu na ul. Kalwaryjskiej, dzięki której tramwaje znacznie zyskały na punktualności, bo nie są blokowane przez samochody. Mimo że pozytywne efekty tej zmiany odczuwają na co dzień pasażerowie, to i tak została ona zaskarżona przez grupę mieszkańców i przedsiębiorców z Podgórza. W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił tę skargę.

Sąd odrzucił skargę na ZIKiT ws. separatorów na ul. Kalwaryjskiej
Fot. ZIKiT

W orzeczeniu sądu można przeczytać między innymi:

„Żaden przepis Prawa o ruchu drogowym ani też innej ustawy nie przyznaje osobie, która mieszka w budynku lub mieszkaniu przy drodze publicznej, czy też prowadzi w lokalu znajdującym się przy drodze publicznej działalność gospodarczą prawa do parkowania na tejże drodze publicznej.”

oraz

„(...) jest faktem powszechnie znanym, że w centrum wielkomiejskim (a na takim terenie jest położona ulica K) nie przeznacza się w dzisiejszych czasach lokali na powierzchnie magazynowe czy też wystawowe dla towarów wielkogabarytowych, m.in. z uwagi na związane z tym koszty. Powierzchnie magazynowe są najczęściej lokowane na przedmieściach i stamtąd towar jest dostarczany bezpośrednio do klienta. Istnieje możliwość wprowadzenia różnych rozwiązań w sytuacji, w której lokal użytkowy jest położony w strefie, w której obowiązują różnorodne ograniczenia w zakresie ruchu drogowego. Jest to fakt powszechnie znany, związany z ograniczonymi możliwościami parkowania w centrach dużych miast, z uwagi na natężenie ruchu drogowego oraz brak wolnej powierzchni do parkowania.”

Cały tekst orzeczenia dostępny jest TUTAJ.

 

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także