Komunikat archiwalny

Dzielnica III i nowe nazwy ulic

Radni z Dzielnicy III Prądnik Czerwony wnioskują do prezydenta o uhonorowanie piętnastu osób i instytucji, które miały niebagatelny wpływ na Polskę oraz Kraków.

Dzielnica III i nowe nazwy ulic
Fot. Magiczny Kraków

Z wnioskiem o nowe nazwy ulic wyszli mieszkańcy Dzielnicy III, którzy zgłosili swoje propozycje w trakcie działań dekomunizacyjnych. Dekomunizacji i zmianie nazwy mają podlegać prawdopodobnie ulice: Emila Dziedzica, Franciszka Kajtyi Lucjana Szenwalda. W zamian radni zasugerowali 15 propozycji osób i instytucji, którym szczególnie należy się uhonorowanie. Wśród nich są między innymi:

  • Mjr Stefan Janus - krakowski pilot 2. Pułku Lotniczego stacjonującego na lotnisku Kraków - Rakowice i instruktor w Szkole Orląt w Dęblinie. Walczył w 308. Dywizjonie Myśliwskim Krakowskim w Wielkiej Brytanii, został asem lotniczym - zestrzelił 6 samolotów niemieckich.
  • O. Józef Joniec – polski duchowny katolicki, zakonnik pijarski, działacz pozarządowy.Pełnił posługę w Krakowie, Hebdowie i od 1990 r. w Warszawie, gdzie był w różnych okresach duszpasterzem, katechetą, wizytatorem katechetycznym, proboszczem parafii i rektorem kolegium pijarskiego. Był organizatorem wielu imprez i programów edukacyjnych, m.in. Międzynarodowych Parafiad Dzieci i Młodzieży oraz programu Moja Mała Ojczyzna. W 2008 roku zainicjował akcję pod nazwą „Katyń... ocalić od zapomnienia” - zasadzenie 21 857 Dębów Pamięci dla upamiętnienia wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej. W II poł. lat 80. XX w. mieszkał na terenie Rakowic w Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.
  • Zadworzanka - to piłkarski, czerwonoprądnicki klub sportowy lat 20., który później wszedł w skład obecnego klubu Prądniczanka. Piłkarze Zadworzanki rozgrywali mecze i trenowali na dziko założonym boisku rozpościerającym się na rozległych łąkach za dworem rządcówki i klasztorem Dominikanów. Boisko przylegało do lotniska ówczesnego 2. Pułku Lotniczego. O Zadworzance i jejdziałaczach niewielu dziś pamięta.

Ponadto na liście znaleźli się jeszcze: Bolesław Dziedzic, Wojciech Kotarba, Andrzej Kremer, Lotnicy Polscy, księżna Maria Dobroniega, ks. Józef Mazurek, św. Mikołaj, prof. Kazimierz Polański, królowa Rycheza, prof. Franciszek Sławski, prof. Stanisław Urbańczyk, gen. Józef Zając.

Radni Dzielnicy III złożyli w tej sprawię uchwałę do Rady Miasta Krakowa i Prezydenta.

Pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także