Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Zastanawiacie się, co wybrać dzisiaj: opowieści dużego ekranu czy akcję na żywo na deskach scenicznych? A może inspiracji szukacie w dźwiękach muzyki? Nasz kulturalny rozkład podpowie Wam, co można zobaczyć, czego posłuchać i gdzie pójść w wakacyjny krakowski wtorek.

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek zacznijmy od stałego już elementu letniego krajobrazu, czyli kina letniego w różnych odsłonach: na placach, tarasach, urokliwych podwórkach kamienic i pałaców. Sporo jest takich miejsc w Krakowie – my polecamy szczególnie tematyczne podróże, które przez całego wakacje możecie odbywać w kinie Agrafka. Była już wyprawa „Przez Francję do Hiszpanii”, były też „Męskie drogi”, a w tym tygodniu jest okazja na „Rodzinne wakacje”. W ramach tej rodzinnej wyprawy o 20.00 zobaczycie „Kedi – sekretne życie kotów”. Stambuł to miasto z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium. Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe indywidualności, które są przewodnikami po Stambule. Obejrzycie z bliska ich codziennie przygody i spotkania z mieszkańcami. Niezależne i wolne zaglądają do sklepów, kawiarni i mieszkań. Nikt nie potrafi oprzeć się ich urokowi, a Stambuł byłby bez nich zupełnie innym miastem. Poznajcie ich sekretne życie!

Z kolei po zachodzie słońca, o 21.30 zaczną się „Dzikie historie”, czyli dzika komedia, w której sześciu na co dzień spokojnym ludziom nagle puszczają nerwy. Większość z nas żyje w stresie i napięciu, ale tylko niektórzy wybuchają. Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.„Dzikie historie” ze ścieżką dźwiękową autorstwa nagrodzonego Oscarem Gustavo Santaolalla („Babel”), to największy hiszpańskojęzyczny przebój ostatnich lat, są jak „Pulp Fiction” wyreżyserowane przez Almodóvara w szczytowej formie. Polecamy!

W Kinie Pod Baranami lato to czas Letniego Kinobrania. A w tym tygodniu płynie ono przy dźwiękach muzyki! Macie w czym wybierać – o 14.00 rozpocznie się „Miles Davis i ja”: poruszająca opowieść o Milesie Davisie, największej gwieździe jazzu i nieszczęśliwym człowieku. Potem „Dalida. Skazana na miłość” o 16.45. Oparta na faktach historia burzliwego i pełnego namiętności życia Dalidy. Niestety, pomimo oszałamiających sukcesów zawodowych, jej życie prywatne okazało się serią skomplikowanych związków i osobistych tragedii. Warta zobaczenia jest też „Argentyna. Argentyna” (początek o 22.00). Carlos Saura zabierze Was do serca argentyńskiej muzyki. W filmie pojawiają się najważniejsze zespoły i artyści tamtejszej sceny. Ich taniec, śpiew i debaty stają się fascynującym spektaklem. Tu nie ma przypadkowego gestu ani fałszywej nutki. Saura wydobył z argentyńskiej kultury jej esencję: żywiołowość, dynamikę, emocjonalność, gorącą krew, erotyzm i magnetyzm.

Teatromani już wiedzą, ale przypominamy: Bagatela wakacje nadal gra! Zapraszamy więc na 19.00 na Karmelicką. Zacznie się tam „Boeing, boeing”, jedna z najzabawniejszych teatralnych komedii ostatniego półwiecza. Przełożona  i zaadaptowana na nowo przez niezrównanego Bartosza Wierzbiętę – twórcę kultowej polskiej wersji Shreka. Poznacie skomplikowane życie uczuciowe Maksa oraz jego trzy narzeczone – stewardesy. Co się więc stanie, gdy z powodu niewielkich zmian w ruchu lotniczym, wszystkie trzy zjawią się u Maksa niemal w tej samej chwili?

Jeszcze tylko do niedzieli fani jazzu mogą się nim delektować w ramach 22. Letniego Festiwalu Jazzowego. To więc już ostatnia okazja, aby codziennie posłuchać koncertu. Dzisiaj w klubie Pracownia Pod Baranami o 20.00 Fabryka Zabawek, w Harrisie o 21.30 Kazimierz Jonkisz, a w Piwnicy Pod Baranami o 21.00 będzie koncert „Tribute to Henryk Majewski” (Majewski / Miśkiewicz / Ptaszyn Wróblewski / Jagodziński / Cegielski / Bartkowski).

Na koniec coś dla ortodoksyjnych fanów muzyki lat 80. i 90. Na stadionie Cracovii o 20.00 zagra zespół Red Hot Chilli Peppers. Miłośnikom starego składu brakuje funk-rockowego czadu i melodii, zwolennicy nowości docenili aranżacyjne bogactwo utworów. Dla jednych muzycy mają prawie punkowe „This Ticonderoga” czy ciężki korzenny funk w „Detroit”, pozostali otrzymają bardziej stonowane dźwięki w utworze „Go Robot”. Kwartet sięga, o zgrozo! po syntezatory, zaś „Sick Love” nagrali wspólnie z Eltonem Johnem. Na żywo Red Hot Chilli Peppers wciąż potrafi ostro dopiec. Kto był na ubiegłorocznym Open’erze zauważył zapewne, z jaką swadą największe hity grupy odgrywał jej najmłodszy członek.

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA