Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowości w Muzeum Armii Krajowej

Utworzenie elektronicznej bazy żołnierzy AK, projekt „Historia wpada w ucho” dla osób z dysfunkcją słuchu oraz nowe eksponaty dotyczące kuriera AK Zbigniewa Rysia ps. „Fantom” – to nowinki, które z pewnością przyciągną zwiedzających do Muzeum AK.

Fot. Muzeum AK

Muzeum rozpoczyna prace nad stworzeniem elektronicznej bazy żołnierzy AK. Poczet będzie wirtualnym pomnikiem największej podziemnej armii II wojny światowej i źródłem wiedzy historycznej. W pierwszej kolejności muzeum zajmie się kompilacją opracowanych dotychczas baz, a także przygotowaniem rekordów dotyczących żołnierzy Okręgu Krakowskiego AK. Te ostatnie opracowane zostaną na podstawie dokumentów gromadzonych przez lata we własnym archiwum. W dalszym etapie uruchomiona będzie możliwość dopisywania danych swoich bliskich, które podlegać będą weryfikacji przez historyków. Docelowo projekt przyjmie formę ogólnodostępnej bazy zawierającej możliwie najwięcej potwierdzonych naukowo materiałów.

 

Dodatkowo muzeum dostosowuje się do potrzeb osób z dysfunkcją słuchu. Najważniejszym elementem projektu „Historia wpada w ucho” będzie film zrealizowany w przestrzeniach muzeum z oprowadzaniem w polskim języku migowym. Zaplanowano warsztaty edukacyjne dedykowane niesłyszącym, a część pracowników muzeum przejdzie podstawowy kurs języka migowego oraz obsługi osób niesłyszących.

 

Muzeum wzbogaciło się również o nowe eksponaty, upamiętniające Zbigniewa Rysia ps. „Fantom” - to kurier AK, który pokonał trasę Warszawa-Budapeszt 108 razy. Przerzucał dokumenty, ludzi i pieniądze. Uczestniczył w odbiciu Jana Karskiego ze szpitala w Nowym Sączu 28 lipca 1940 roku. Jego rodzina zdecydowała się przekazać pamiątki, które uzupełniają narrację wystawy stałej. Wśród najcenniejszych pamiątek jest fałszywy paszport z 1944 roku, legitymacja w języku węgierskim wystawiona na nazwisko Klovacs Mihaly oraz prawo jazdy. Wszystkie te dokumenty pomagały Zbigniewowi Rysiowi w jego pracy kurierskiej. Oprócz nich w gablocie znalazły się odznaczenia m.in. miniatura srebrnego Krzyża Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki i przedmioty osobiste dysk lekkoatletyczny, budzik z dedykacją, ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz modlitewnik.

 

Więcej informacji na: www.muzeum-ak.pl

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-07-27
Data aktualizacji: 2017-07-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź