Komunikat archiwalny

Zaprojektuj polski paszport - jednym z motywów kopiec Piłsudskiego

Które z trzynastu motywów znajdą się w nowym polskim paszporcie? Możemy o tym zdecydować, biorąc udział w kampanii społecznej „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018”. Do wyboru są postacie, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jednym z motywów jest kopiec im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Głosować można na stronie internetowej zaprojektujpaszport.gov.pl do 10 września br.

Zaprojektuj polski paszport - jednym z motywów kopiec Piłsudskiego
Fot. zaprojektujpaszport.gov.pl

Kampania społeczna „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018” jest organizowana przez Ministerstwo Spraw Społecznych i Administracji w ramach przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do współpracy przy projekcie polskiego paszportu MSWiA zaprosiło historyków, grafików i przedstawicieli służb, którzy na co dzień mają do czynienia z weryfikacją autentyczności dokumentów. Historycy zaproponowali blisko sto motywów.

Zespół ekspertów stworzył listę dwudziestu sześciu motywów graficznych. Jest na niej trzynaście motywów, które zostaną umieszczone na stronach wizowych dokumentu paszportowego i trzynaście propozycji, na które można głosować. Wśród motywów do wyboru są m.in. gen. Józef Haller, prezydent Gabriel Narutowicz, Order Odrodzenia Polski, Orzełek Legionowy czy kopiec im. Józefa Piłsudskiego. Głosujący będą mogli wybierać spośród trzynastu motywów. Sześć z nich, które otrzyma najwięcej głosów znajdzie się w POLSKIM PASZPORCIE 2018.

POLSKI PASZPORT 2018 będzie nie tylko upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale będzie też dokumentem zaawansowanym technologicznie i trudnym do podrobienia. MSWiA szacuje, że w przyszłym roku około 1,3 mln Polaków, którym kończy się ważność paszportu, otrzyma już nowy dokument.

Nie będzie obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu.

W kampanii „Zaprojektuj z nami POLSKI PASZPORT 2018” MSWiA współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

W 2016 roku zostało wydanych ponad 1 mln 334 tys. paszportów. Z kolei tylko w pierwszym półroczu tego roku spersonalizowano ponad 794 tys. paszportów.

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także