Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Życie rodzinne na „Letnim Tanim Kinobraniu”

Od piątku, 11 sierpnia, Kino pod Baranami zaprasza na kolejny tydzień wakacyjnego festiwalu „Letnie Tanie Kinobranie”. Tym razem, głównym tematem prezentowanych produkcji filmowych będzie życie rodzinne. Na ekranie m.in.: Maja Ostaszewska, Janusz Gajos, Omar Sy, Nicole Kidman, Casey Affleck, Michelle Williams, Juliette Binoche, Jodie Foster, Christoph Waltz i Russell Crowe.

Życie rodzinne bohaterów tego tygodnia jest co najmniej niekonwencjonalne. Beztroska matka i zdyscyplinowana córka z filmu „Mamy2mamy” z udziałem Juliette Binoche jednocześnie zachodzą w ciążę. Ojciec głównej bohaterki wciela się w wymyśloną postać o nazwisku „Toni Erdmann”, aby zbliżyć się do swojej córki w uhonorowanym Europejską Nagrodą Filmową dziele Maren Ade. Roztrzepany prywatny detektyw grany przez Ryana Goslinga w filmie „Nice Guys. Równi goście” wydaje się być mniej odpowiedzialnym ojcem dla własnej córki niż jego mrukliwy partner z przypadku, w którego wcielił się Russell Crowe. Mieszkańcy „Komuny” Thomasa Vinterberga tworzą rodzinę specyficzną. Choć nie są spokrewnieni, w ramach eksperymentu żyją pod jednym dachem, jedzą wspólnie posiłki i wspólnie radzą sobie z problemami.

Na ekranach Kina pod Baranami pojawi się także kilku samotnych rodziców. Viggo Mortensen zmierzy się z rodzicielstwem w pojedynkę z dala od cywilizacji jako „Captain Fantastic”. Nagrodzony Oscarem Casey Affleck podejmie się opieki nad osieroconym bratankiem w przejmującym „Manchester by the Sea”, a znany z Nietykalnych Omar Sy będzie musiał porzucić dotychczasowy styl życia, aby zająć się swoją córką w filmie „Jutro będziemy szczęśliwi”.

Jodie Foster, Kate Winslet i Christoph Waltz pokażą do czego są zdolni rodzice skłóconych dzieciaków w prezentowanej na taśmie 35 mm „Rzezi” Romana Polańskiego. Bohater „Egzaminu” w reżyserii nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes w 2016 roku Cristiana Mungiu będzie musiał zdecydować jak wiele jest skłonny poświęcić dla dobra swojej córki.

Życie rodzinne nie należy do najłatwiejszych. Różnice charakterów i silne emocje bywają źródłem konfliktów, o czym najlepiej wiedzą skłóceni ze sobą bracia z filmu „Barany. Islandzka opowieść” oraz będące swoimi przeciwieństwami siostry kapitalnie sportretowane przez Agatę Kuleszę i Gabrielę Muskałę w filmie Kingi Dębskiej „Moje córki krowy”. Sprzeczne poglądy i wizje przyszłego życia dzieci i ich rodziców często trudno pogodzić. Pozostaje zdać się na kaprysy Opatrzności, licząc na to, że „Jak Bóg da”, to sprawa sama się rozwiąże. Nawet najszczęśliwszy związek pod wpływem okoliczności może przejść kryzys, jak w uhonorowanym Oscarem „Kliencie” Asghara Farhadiego czy przenikliwym „Turyście” Rubena Östlunda. W sytuacji patowej, „Małżeńskie porachunki” pomoże załatwić Marcin Dorociński w czarnej komedii Ole Bornedala.

Czasami relacje z bliskimi są tak trudne, że do rozwiązania konfliktu niezbędna jest pomoc z zewnątrz. Z porady terapeuty skorzystają bohaterki filmu „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” - nagrodzonego Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentu Pawła Łozińskiego. Maja Ostaszewska i Janusz Gajos w fantastycznym „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej przybliżą widzom temat przepracowywania żałoby po bliskiej osobie. Od kłopotów można się zdystansować, ale powrót na łono rodziny czasem drastycznie różni się od wyobrażeń. Zdobywca Grand Prix zeszłorocznego festiwalu w Cannes, Xavier Dolan, w przejmującym filmie „To tylko koniec świata” pokazuje, że nawet najtrudniejsza sytuacja życiowa nie stanowi taryfy ulgowej, kiedy chodzi o dawne urazy i niezabliźnione rany.

Jakiekolwiek by nie były, więzi rodzinne mają wpływ na to, jakimi jesteśmy ludźmi. Nie inaczej jest z relacjami utraconymi, o czym przekonał się bohater poruszającego filmu „Lion. Droga do domu”. To oparta na faktach opowieść o mężczyźnie, który jako dziecko zgubił się na ulicach Kalkuty, a ponad 20 lat później zrobił wszystko, co było w jego mocy, aby odnaleźć utraconą rodzinę. Wiodący samotniczy tryb życia bohater filmu „Las, 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego zupełnie odciął się od bliskich. Dopiero spotkanie z 13-letnią dziewczynką zainspiruje granego przez Krzysztofa Majchrzaka Forsta do przemyślenia swoich wyborów.

Bilety na każdy film kosztują tylko 7 złotych!

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-08-09
Data aktualizacji: 2017-08-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź