Komunikat archiwalny

Tajemnice życia w Kinie pod Baranami

Trwa 11. edycja Letniego Taniego Kinobrania. Od 18 sierpnia Kino pod Baranami zaprasza na ósmy tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego pod hasłem „Tajemnice życia”. Na ekranie m.in.: Amy Adams, Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton, Scarlett Johansson, Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, Kristen Stewart, James McAvoy, Bill Pullman i Eva Green. Bilety tylko 7 zł!
 

Tajemnice życia w Kinie pod Baranami
Fot. Kino pod Baranami / materiały prasowe

W kolejnym tygodniu wakacyjnego festiwalu Kino pod Baranami zaprezentuje produkcje filmowe, których twórcy szukają odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ludzkiej egzystencji. O miejscu człowieka we wszechświecie opowiedzą m.in. zrealizowane z rozmachem filmy science-fiction. Stanley Kubrick podejmuje temat źródeł ludzkości w swoim legendarnym i wielokrotnie nagradzanym dziele „2001: Odyseja kosmiczna”. Jake Gyllenhaal i Ryan Reynolds w filmie „Life” sprawdzą czy życie pozaziemskie może nam zagrażać, a Amy Adams w „Nowym początku” Denisa Villeneuve podejmie próbę porozumienia z przybyszami z obcej planety.
 
Tematyka rozwoju sztucznej inteligencji pojawi się m.in. w filmowej adaptacji kultowej japońskiej mangi „Ghost in the Shell” ze Scarlett Johansson w roli głównej. Aktorka użyczyła również głosu postaci w filmie „Ona” - poruszającej historii miłosnej autorstwa Spike’a Jonze’a, eksplorującej granice pomiędzy człowiekiem i maszyną. Oryginalny komentarz na temat wpływu nowoczesnej technologii na postrzeganie rzeczywistości oferuje Benjamin Dickinson w „Creative Control”. Głos zabiorą również twórcy filmowego uniwersum Marvela, którego jeden z bohaterów, „Doktor Strange”, posiadł zdolność podróżowania pomiędzy światami równoległymi. W rolach głównych wystąpili Benedict Cumberbatch i Tilda Swinton. „Doktor Strange” prezentowany będzie zarówno w wersji 2D, jak i 3D.
 
W imponującej wizualnie i konceptualnie „Incepcji” Christophera Nolana, Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt i Marion Cotillard podejmą próbę sterowania zachowaniem ludzi włamując się do ich snów. Na pograniczu jawy i snu poruszać się będą bohaterowie „Zagubionej autostrady” oraz filmu „Twin Peaks. Ogniu krocz ze mną” w reżyserii mistrza niepokojącej, onirycznej symboliki - Davida Lyncha. Porównywany do „Mulholland Drive” „Neon Demon” Nicolasa Windinga Refna to hipnotyczny thriller, w którym senne marzenia o osiągnięciu idealnego piękna mogą zamienić się w prawdziwy koszmar.
 
W swoim ostatnim filmie Andrzej Żuławski podjął się przeniesienia na ekran głośnej powieści Witolda Gombrowicza „Kosmos”, której bohaterowie zanurzeni są w rzeczywistości pełnej tajemniczych znaków i niedopowiedzeń. Za swoje dzieło reżysera uhonorowano nagrodą na festiwalu w Locarno w 2015 roku. W filmie „Personal Shopper”, thrillerze nagrodzonego w Cannes Oliviera Assayasa, Kristen Stewart spróbuje nawiązać kontakt ze światem zmarłych. „Chata Stuarta” Hazeldine'a opowiada o mężczyźnie, którego rodzinę dotyka tragedia. Szansą na poradzenie sobie z traumą jest list, który wydaje się pochodzić od samego Boga. Film jest ekranizacją światowego bestsellera Williama Paula Younga.
 
O tym, że największy lęk budzi w ludziach to, co nieznane przekonają się dwie siostry uwięzione w „Głuszy,” w filmowej adaptacji książki Jean Hegland z udziałem Ellen Page i Evan Rachel Wood. W filmie „Split” M. Night Shyamalana, James McAvoy wcielił się w budzącego grozę człowieka cierpiącego na jedno z najbardziej tajemniczych zaburzeń psychicznych, czyli osobowość wieloraką. Główny bohater oryginalnego horroru Jordana Peele wydaje się słyszeć w swojej głowie tylko jeden głos, który wyraźnie mówi mu „Uciekaj!”. W „Morderczej” oponie niekonwencjonalne połączenie horroru i absurdalnego humoru zaprezentuje Quentin Dupieux, znany fanom muzyki elektronicznej jako Mr. Oizo.
 
W tygodniu poświęconym tajemnicom nie zabraknie także produkcji, w których to, co dziwne i niewyjaśnione, jest jednocześnie straszne i absolutnie fascynujące. Do „Osobliwego domu pani Peregrine” zaprosi widzów obdarzony jedyną w swoim rodzaju wyobraźnią Tim Burton. Juan Antonio Bayona, twórca wizjonerskiego Sierocińca, w filmie „Siedem minut po północy” przedstawi opowieść o chłopcu, który szukając ratunku dla ukochanej mamy wkracza do świata, którego istnienia nawet nie podejrzewamy.
 
Letnie Tanie Kinobranie potrwa do 31 sierpnia. Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

Adres:
Rynek Główny 27, Kraków

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA