Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zakończył się Festiwal Non-Fiction

Od 25 do 27 sierpnia w Krakowie odbywała się druga edycja festiwalu reportażu Non-Fiction. W tym roku tematem przewodnim była „zmiana”. Na festiwalu zagościli m.in. Artur Domosławski, Justyna Kopińska, Paweł Smoleński, Paweł P. Reszka, Dionisios Sturis czy Aleksandra Lipczak. Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – zostało współorganizatorem wydarzenia.

Fot. KBF / materiały prasowe

– Każdy z autorów w jakiś sposób pisze o zmianach lub wręcz je kreuje. Tak różnorodne grono pozwoli nam wspólnie zastanowić się nad wieloma aspektami „zmiany”: społecznym, politycznym, ekonomicznym, technologicznym, globalnym czy lokalnym – mówił Szymon Pasaj ze stowarzyszenia Re-prezentacje, organizatora festiwalu. – „Zmiana” jako temat festiwalu ma bardzo szeroki zakres znaczeniowy – od zmian globalnych, pędzącej rewolucji technologicznej i wielkich ruchów społecznych po lokalne, pojedyncze historie, których nie wyobrazilibyśmy sobie jeszcze 5 lat temu – dodał.

W sekcji związanej z reportażem radiowym w ramach cyklu „Mistrzowie non-fiction” uwagę zwróciło spotkanie z nestorem polskiego reportażu, Andrzejem Mularczykiem. To pisarz, reporter, scenarzysta filmowy, radiowiec, prawdziwa skarbnica wiedzy reporterskiej (rocznik 1930). Bogate życie autora to nieustanna zmiana; festiwal był więc niepowtarzalną okazją zobaczenia Andrzeja Mularczyka na żywo. Prócz tego można było spotkać się z Jolantą Krysowatą (reportaż radiowy „Osieroceni” oraz literacki „Skrzydło anioła”, poświęcone tajnemu ośrodkowi dla koreańskich ofiar wojny) i Katarzyną Michalak („Niebieski płaszcz”, niesamowita historia nagrodzona Prix Italia).

Na festiwalu pojawili się także Magdalena Chodownik i Marcin Zaborowski ze świetną wystawą „Never Again”. Za pomocą podwójnej ekspozycji (nakładania na siebie 2 zdjęć), fotografowie z jednej strony przywołują wydarzenia z przeszłości, po których świat krzyczał „Nigdy więcej”, z drugiej – odnoszą się do aktualnych wydarzeń o podobnym charakterze, które mają miejsce po raz kolejny.

Klamrami spinającymi tegoroczny program były dwie dyskusje. Na otwarcie festiwalu: „Europa – 2017 i dalej”. O dynamicznych zmianach zachodzących w europejskich społeczeństwach rozmawiali Aleksandra Lipczak („Ludzie z Placu Słońca”), Margot Sputo (projekt „Kto Gdzie”) i Dionisios Sturis („Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”). Na zakończenie zaś – „Reportaż. Czas na zmiany?” Dyskusja nad zmianami w polskim i światowym reportażu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się w kilku lokalizacjach: centrum było kompleks przy ul. Dolnych Młynów, ale spotkania miały miejsce także w Pauzie in Garden oraz Kawiarni Literackiej.

Festiwal Non-Fiction jest pierwszym w Polsce wydarzeniem poświęconym w całości reportażowi. Ogłoszenia, biogramy, ciekawostki i nowe informacje na festiwalowym Facebooku i www.nonfiction.pl.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-08-27
Data aktualizacji: 2017-08-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź