Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zakończył się Festiwal Muzyki Niezwykłej

Zwieńczeniem Festiwalu Muzyki Niezwykłej był sobotni koncert Divny Ljubojević i zespołu Melódi. We wcześniejsze wieczory wielbiciele muzyki dawnej mogli usłyszeć zespoły Alamire, Floripari, Perfugium, Graindelavoix oraz Linnamuusikud. Niedziela jest z kolei dniem zakończenia Warsztatów Muzyki Niezwykłej, w których wzięło udział ponad 350 osób.

Fot. Kacper Montusiewicz / materiały prasowe

Organizowane od 2013 roku Warsztaty Muzyki Niezwykłej są największym i kluczowym projektem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, który podobne inicjatywy podejmuje od 2004 roku. Wzorem lat poprzednich, warsztaty były podzielone na dwa bloki: cztero- i trzydniowy. Uczestnicy podczas internetowej rejestracji wybierali także jedną z dostępnych sekcji: śpiew wielogłosowy (na trzech poziomach zaawansowania – od bardzo początkujących po bardzo zaawansowanych), prowadzenie scholi, chorał gregoriański (na dwóch poziomach) lub lekcje mistrzowskie: wokalne z Divną Ljubojević lub organistowskie z Tomaszem Orlowem.

W tym roku Warsztatom Muzyki Niezwykłej po raz pierwszy towarzyszył Festiwal Muzyki Niezwykłej – zupełnie nowe wydarzenia, obejmujące pięć wieczornych koncertów europejskich sław sakralnej muzyki dawnej. Koncerty były otwarte i darmowe dla uczestników warsztatów, ale także dla wszystkich zainteresowanych.

Na niedzielę zaplanowany jest jeszcze koncert finałowy warsztatów – w bazylice oo. Dominikanów wystąpi zespół Sancta Trinitas pod dyrekcją Dawida Kusza OP. Artyści zaprezentują program w całości składający się z kompozycji dyrygenta, a dominantą całego programu będzie twórczość związana z kultem Najświętszej Maryi Panny, na którą składają się najpopularniejsze antyfony ku czci Matki Bożej, co wpisuje się w maryjny charakter zarówno Warsztatów jak i Festiwalu Muzyki Niezwykłej.

Jego muzyka przeniknięta jest idiomem sakralnym, a jego technika kompozytorska znakomicie łączy w sobie nowoczesne poszukiwania brzmieniowe z tradycyjnymi technikami i stylami poprzednich epok. Twórczość ta zakorzeniona jest w bogatej tradycji europejskiej muzyki kościelnej, stąd wyczuwalne inspiracje m.in. chorałem gregoriańskim czy polifonią renesansową.

Szczegółowe informacje na temat obydwu wydarzeń można znaleźć na stronie www.festiwal.mn oraz na stronie i profilu Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-08-20
Data aktualizacji: 2017-08-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź