Komunikat archiwalny

Tegoroczne dożynki miejskie odbędą się w Czyżynach

Dożynki, wprawdzie praktykowane już przez Słowian, w pełni rozwinęły się dopiero w nowożytności. Współcześnie, w XXI wieku, ten barwny obrzęd nadal jest kultywowany. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIV Marek Ziemiański zapraszają na tegoroczne dożynki miejskie, które odbędą się w niedzielę 3 września na ul. Na Załęczu. W programie występy artystyczne, prezentacja grup dożynkowych, lekcja śpiewania, a także potańcówka i wielki pojedynek dwóch DJ-ów!

Tegoroczne dożynki miejskie odbędą się w Czyżynach
Fot. materiały prasowe / KBF

Obchody tegorocznych dożynek rozpoczną się o godz. 12.30, korowodem dożynkowym – pod kapliczką u zbiegu ulic Niepokalanej Panny Marii i Na Załęczu. Korowód z wieńcami przejdzie na miejsce wydarzenia, gdzie o 13.00 rozpocznie się msza polowa.

Choć przez lata obyczaj dożynek ewoluował, to jednak wiele z dawnych, tradycyjnych elementów tego święta zachowało się do dziś. W trakcie dożynek nie zabraknie więc konkursu na najpiękniejszy wieniec, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na godzinę 16.00. O godz. 16.30 wystąpi z kolei Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, a tuż po nim, o godz. 18.00, odbędzie się minilekcja śpiewania „Piosenki na wszelki wypadek”. Po wspólnym muzykowaniu zapraszamy na występ znanego stand-upera Marcina Zbigniewa Wojciecha.

Niezwykle atrakcyjnie dla zebranych gości zapowiada się także potańcówka z Cracow Cover Band. Szykuje się świetna zabawa w rytmie największych przebojów. Jej start zaplanowano na godzinę 20.00. Zwieńczeniem dożynek będzie pojedynek Dysk Dżokeja Waldemara Domańskiego z DJ-em Michałem Wasilewskim. Nie zabraknie także pysznego jedzenia, pokazów OSP Przylasek Rusiecki i atrakcji dla dzieci.

Razem kultywujmy piękną polską tradycję wykonywania dożynkowych wieńców. Wspólnie podziękujmy za tegoroczne plony!

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Rada i Zarząd Dzielnicy XIV Czyżyny oraz Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta.

Zobacz także:

Dożynki 2017

Adres:
ul. Na Załęczu, Kraków

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MACIEJ GRZYB
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA