Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście

Rozpoczął się ostatni wakacyjny tydzień, powoli budzą się do życia instytucje kulturalne, wracając z regularnym repertuarem. Zanim jednak na dobre się rozkręcą, wykorzystajmy program letnich imprez. A nadal jest ich sporo – zapraszamy do przejrzenia naszego rozkładu!

Fot. materiały prasowe / Teatr Mumerus

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zacznijmy od Letniego Festiwalu Teatrów Instytucjonalnych. Trwa do niedzieli, a dzisiaj o 20.00 na Paulińskiej 28 w teatrze Barakah zobaczycie nieoczywistą, zagadkową sztukę teatru Mumerus „To nie są drzwi. Kodycyl fotografji”. W spektaklu użyto 39 wersów z wiersza Brunona Jasieńskiego „Marsz”, 94 słowa z monologu Tadeusza Boya- Żeleńskiego „Uwiedziona” oraz po jednym zdaniu z wiersza jeżego jankowskiego „tram wpopszek ulicy” i powieści Stefana Żeromskiego „Dzieje grzechu”. Polecamy – czas upłynie Wam w nieformalnej atmosferze, nasyconej muzyką, tańcem i sztuką aktorską najwyższych lotów.

Z kolei w Kinie Pod Baranami, w ostatnim tygodniu Letniego Taniego Kinobrania poznacie „ciemną stronę życia”. O 17.45 zacznie się „Operacja Argo”. Oparty na faktach thriller opowiada o niezwykle niebezpiecznej, tajnej operacji, której celem było uratowanie szóstki Amerykanów. Obsypany nagrodami film Bena Afflecka, zwycięzca oscarowej gali, przedstawia prawdziwe kulisy wydarzeń, które przez dziesięciolecia były trzymane w ukryciu. Czwartego listopada 1979 r., kiedy irańska rewolucja osiągnęła punkt kulminacyjny, bojownicy dokonali szturmu na amerykańską ambasadę w Teheranie i wzięli 52 amerykańskich zakładników. Jednak w ferworze wydarzeń szóstce Amerykanów udało się uciec. Znaleźli schronienie w domu kanadyjskiego ambasadora. Wiedząc, że odnalezienie i zabicie tej szóstki jest tylko kwestią czasu, specjalista od ewakuacji z terytorium wroga, Tony Mendez z CIA (Ben Affleck), przedstawia ryzykowny plan wywiezienia ich z kraju. To plan tak nieprawdopodobny, że wydarzyć mógłby się tylko w filmie. Ben Affleck (Miasto złodziei, Buntownik z wyboru), wyreżyserował ten film i zagrał w nim jedną z głównych ról. Wystąpili w nim także: nagrodzony Oscarem Alan Arkin (Mała Miss), Bryan Cranston (serial telewizyjny Breaking Bad) oraz John Goodman (Jack, jakiego nie znacie).

Natomiast o 18.45 zobaczycie mroczny obraz: „Logan: Wolverine”. W niedalekiej przyszłości, w której świat wydaje się być pozbawiony mutantów, w kryjówce przy granicy meksykańskiej zmęczony życiem Logan opiekuje się schorowanym Profesorem Xavierem. Wysiłki Logana, by ukryć się przed światem i swoją przeszłością, zostają zniweczone, gdy pojawia się młoda mutantka, ścigana przez ciemne siły. Nietypowy, chwilami przerażający film o superbohaterach, który choć rozgrywa się w uniwersum Marvela, momentami przypomina bardziej rodzinny dramat połączony z kinem drogi. W rolach głównych wystąpili Hugh Jackman, Patrick Stewart oraz młodziutka Dafne Keen.

Mamy też ciekawe propozycje dla miłośników podróży po nieodkrytych jeszcze dla ruchu turystycznego zakątkach świata. Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie obchodzi w tym roku 60-lecie powstania. Z tej okazji Ośrodek Kultury im. Norwida zaprasza na szczególną podróż w czasie, podczas której poznacie początki działalności polskich naukowców na największej w archipelagu Svalbard norweskiej wyspie oraz dowiecie się, jak obecnie wygląda całoroczna polska stacja polarna w Arktyce i jakie badania prowadzi. Slajdowisko Dagmary Bożek-Andryszczak i Tomasza Dobrowolskiego „Spitsbergen dawniej i dziś – 60 lat polskiej stacji naukowej” zacznie się o godz. 19.00 w C-2 Południe Cafe, na os. Górali 5. Wstęp wolny!

Z kolei Fundacja Kultura Meksykańska i Księgarnia Bonobo zapraszają na spotkanie poświęcone jednej z najbardziej fascynujących kultur rdzennych Meksyku, grupie Wixaritari, zwanych po hiszpańsku również Huiczolami. To wyjątkowa okazja, aby osobiście porozmawiać z Marakame Don Jose Ramirezem, gościem specjalnym. Podczas spotkania usłyszycie o pielgrzymce na ziemie Wirikuta będącej coroczną tradycją duchową dla Indian Wixáritari. Marakame (co w języku Wixa oznacza mistrza, nauczyciela) to przedstawiciel starszyzny Indian Wixáritari z Sierra Madre Occidental w la Laguna Seca, lider ceremonialny, uzdrowiciel. Podróżuje zawsze ze swoimi skrzypkami. Spotkanie poprowadzi Renata Koper, podróżniczka, uczestniczka w pielgrzymce na Wirikutę razem z zaprzyjaźnionymi rodzinami Wixaritari. Początek o 19.00 na Małym Rynku, w księgarni Bonobo.

A dzisiejszą podróż możecie zakończyć w rytm muzyki klezmerskiej, na krakowskim Kazimierzu. W synagodze Izaaka, przy ul. Kupa 16, o 18.00 wysłuchacie koncertu zespołu Taykh. Grupa złożona z profesjonalnych muzyków – absolwentów Krakowskiej Akademii Muzycznej, czerpie inspiracje z muzyki wielu regionów świata. Potrafi z łatwością poruszać się w stylistyce muzyki etnicznej: żydowskiej, cygańskiej, bałkańskiej oraz wielu innych. Kreatywne połączenie różnych stylów znakomicie oddaje wielokulturowy charakter współczesnego Kazimierza. Wydarzenie jest jedynym regularnie odbywającym się koncertem synagodze, co sprawia że jest to wyjątkowa szansa na spotkanie z ciągle żywą kulturą żydowską w zabytkowym otoczeniu XVII-wiecznej bożnicy.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-08-28
Data aktualizacji: 2017-08-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź