Komunikat archiwalny

Plac Wolnica spłynął miodem podczas 24. Krakowskiego Miodobrania

W weekend plac Wolnica zaroił się od pszczelarzy – wszystkich połączyła miłość do miodu i coroczne Krakowskie Miodobranie. To już 24. edycja imprezy, która odbyła się w weekend 1–3 września. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 

Plac Wolnica spłynął miodem podczas 24. Krakowskiego Miodobrania
Fot. Bogusaw Świerzowski

Krakowskie Miodobrania tradycyjnie odbywają się na placu Wolnica. Tegoroczne rozpoczęło się w piątek, 1 września i trwało do niedzieli, 3 września. Święto organizowane jest nie tylko dla pszczelarzy – przede wszystkim dla mieszkańców i turystów. Można było do woli degustować zdrowe słodkości, wziąć udział w kiermaszu miodu i produktów pszczelich z małopolskich pasiek, odwiedzić stoiska ze zdrowymi produktami, zobaczyć wystawy tematyczne: pierwsza z nich, „Pszczoły mówią do nas”, opisuje życie i rozwój pszczół, ich zachowania i przystosowanie ewolucyjne, a także zagrożenia we współczesnym środowisku. Druga – „Pszczoły w mieście”, przybliża znaczenie owadów zapylających w ekosystemie miejskim i jednocześnie prezentuje krakowskie miejskie pasieki.

 

 

W programie znalazła się także akcja krwiodawstwa „Krwiobranie”. Wszyscy dawcy otrzymali specjalne kupony rabatowe uprawniające do 10% rabatu na kiermaszu produktów pszczelich oraz w restauracji Piwnica Wolnica. Dodatkowo dawcy, którzy są pszczelarzami, wzięli udział w losowaniu miodarki – urządzenia do odwirowywania miodu z plastrów pszczelich. Dzieci i młodzież brały udział w konkursie z nagrodami w ramach projektu „Pasieka Kraków”. W sobotę rozpoczęła się Parada Pszczół, czyli korowód pszczelich przebierańców, przebiegający w rytmie muzyki zespołu „Batucada" ze Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. S. Wiechowicza. Autorzy najciekawszych pszczelich przebrań zostaną nagrodzeni.

W niedzielę odbył się tradycyjny kiermasz oraz finał projektu „Pszczoły uczą dzieci segregacji śmieci”. Najmłodsi brali udział w zabawie edukacyjnej, uczącej segregacji śmieci. Zadaniem uczestników było uporządkowanie i posegregowanie śmieci w zaaranżowanej na placu „zaśmieconej pasiece”. Ponadto każdy, kto przyniósł plastikowe nakrętki, mógł je wymienić na rośliny miododajne.

Miodobranie to również wydarzenia towarzyszące. Pierwszym było sadzenie drzewa w Parku Jordana – odbyło się 31 sierpnia, natomiast w sobotę 9 września pszczelarze wyruszą w rajd w obronie pszczół. Kilkanaście załóg z całego kraju przejedzie z Krakowa do Koszalina Fiatami 126p. Start na Rynku Głównym, o godz. 13.00. Każdy dzień Krakowskiego Miodobrania ubarwiały liczne występy artystyczne.

 

 

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA