Komunikat archiwalny

Kulturalna środa – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Ostatnia środa sierpnia jest piękna i słoneczna, przypominając nam, że jeszcze są wakacje. Korzystajmy się więc z przepięknej aury i wyjdźmy w miasto. Mamy dla Was parę propozycji spędzenia kulturalnego wieczoru.

Kulturalna środa – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kino Pod Baranami zaprasza na „Wieczór z François Ozonem”, tym razem do Małopolskiego Ogrodu Sztuki. O 19.00 rozpocznie pokaz filmu „Frantz”, stylowej i sugestywnej mieszanki romansu i kryminału w stylu retro, w której François Ozon objawia się jako mistrz suspensu i delikatnej erotyki. To rozgrywająca się tuż po I wojnie światowej opowieść o niecodziennej relacji pomiędzy młodą Niemką i pewnym Francuzem, który podaje się za przyjaciela jej poległego na froncie narzeczonego. Występującą w głównej roli Paulę Beer uhonorowano nagrodą im. Marcello Mastroianniego dla najlepszej młodej aktorki na festiwalu w Wenecji w 2016 roku. Na ekranie pojawi się również przedpremierowo najnowsze dzieło Ozona, film „Podwójny kochanek”. Twórca Basenu prezentuje pełną erotycznego napięcia historię kontrowersyjnego związku młodej dziewczyny i jej terapeuty. Film jest przeniesioną we francuskie realia ekranizacją kryminalnej powieści „Lives of the Twins” autorstwa Joyce Carol Oates, napisanej pod pseudonimem Rosamond Smith. Porusza ulubione tematy amerykańskiej pisarki: tajemnic ludzkiej natury, seksu i mrocznych stron osobowości.

To już naprawdę ostatni tydzień Letniego Taniego Kinobrania. Nie przegapcie takiej okazji, bo następna dopiero w przyszłe wakacje! Szczególnie polecamy Wam o godz. 19.15 pokaz współczesnego westernu, „Aż do piekła”. Akcja rozgrywa się na zachodzie Teksasu, w miejscach, gdzie rządzą przemoc i bezprawie. Dwaj bracia: Toby (Chris Pine) – zdesperowany ojciec, szukający lepszego życia dla syna oraz Tanner (Ben Foster), były skazaniec z wybuchowym charakterem, postanawiają okraść oddział banku, który skonfiskował ich zadłużoną, rodzinną ziemię. Napad udaje się, jednak sprawy szybko wymykają się spod kontroli. W pościg za braćmi wyrusza Marcus (Jeff Bridges), nieustępliwy Strażnik Teksasu, szukający ostatnich chwil sławy przed przejściem na emeryturę. Mimo policyjnej obławy, Toby i Tanner, skuszeni wizją szybkiego zysku, decydują się na kolejny wielki skok. Konfrontacja braci z zawziętym stróżem prawa wydaje się nieunikniona. Na marginesie powiemy, że kostiumy do filmu zaprojektowała urodzona i wychowana w Krakowie Małgosia Turzańska.

Dobiega końca jeden z najstarszych krakowskich festiwali – Festiwal Muzyka w Starym Krakowie. W przedostatnim dniu idźcie koniecznie do oo. Franciszkanów, tam o 20.15 usłyszycie „Śpiewy dawnego Kościoła Wschodu i Zachodu”. To nie tylko muzyka dawna, zwłaszcza, że artyści sami decydują o prezentowanym w Krakowie repertuarze, pokazując „co im w duszy gra”. Posłuchamy więc śpiewów, które wykona męski zespół wokalny Optina Pustyń.

Okazję do poznania tym razem polskich folklorystycznych tańców i śpiewów oraz strojów ludowych, a przy tym skosztowania potraw macie na Floriańskiej. O 19.00 odbędzie się Folk Show – w Kawiarni Jama Michalika, zlokalizowanej w historycznej kamienicy zwanej Berezowską, zbudowanej w XV-wieku.

Jeśli natomiast lubicie jazz, to mamy dla Was koncert Leszka Żądły. Nie przegapcie: L. Żądło European Art Ensemble, Klub PiecArt, godz. 21.00! Leszek Żądło – saksofonista, flecista i kompozytor jazzowy polskiego pochodzenia, zamieszkały na stałe w Niemczech. Studiował kierunki muzyczne w Krakowie, Wiedniu i Grazu, obecnie wykłada na uczelniach muzycznych w Würzburgu i Monachium. Jego muzyczny dorobek to ponad 80 płyt, w których nagraniu uczestniczył, nagrania radiowe i telewizyjne, liczne koncerty, także charytatywne (m.in. w celu organizowania pomocy dla Polaków podczas stanu wojennego), organizacja warsztatów dla młodych muzyków w Niemczech i w Polsce. Wystąpią z nim: Wilhelm Scheer – ceniony na niemieckim rynku jazzowym saksofonista barytonowy, znany jednak głównie jako naukowiec, autor i wydawca książek z dziedziny informatyki, oraz Wojtek Groborz, Tolek Lisiecki i Wiesław Jamioł, współpracujący ze sobą w formacji JBBO.

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA