Komunikat archiwalny

Kulturalny czwartek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

W ostatni dzień wakacji warto poddać się letniej beztrosce! Okazji dziś nie brakuje: mamy w zanadrzu pokazy kina plenerowego, koncerty, a także dreszczyk emocji kryminalnych. Co więc wybierzecie tym razem?

Kulturalny czwartek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W letnie wieczory najlepiej odpocząć nad brzegiem Wisły i przy dobrym filmie! W Forum Przestrzeniach trwają wieczorne projekcje filmowe pod rozgwieżdżonym niebem. Dzisiaj o 21.30 „Królowie życia” Michaela Winterbottoma. Rok 1867, zaśnieżona północna California, małe miasteczko Kingdom Come. Przybywa do niego młody budowniczy powstającej trasy kolejowej, mający zdecydować czy kolej będzie tędy przechodziła, oraz matka z córką, które łączy mroczna tajemnica z przeszłości z właścicielem miasteczka Dillonem. Ten związany jest uczuciowo z Lucia, ale grzechy przeszłości nie dają mu o sobie zapomnieć...

W Agrafce „Wakacyjne last minute”, czyli plenerowe Kino Na Tarasie. O 21.00 zobaczycie „Konstytucję”. W jednym budynku mieszkają sąsiedzi, którzy unikają się nawzajem, bo żyją inaczej, wierzą w co innego i pochodzą z różnych miejsc. Prawdopodobnie nigdy nie zamieniliby ze sobą ani słowa, gdyby nie przypadek, który zbliży ich do siebie. Losy bohaterów splatają się w taki sposób, że zakwestionowaniu ulegną najgłębsze przekonania i uprzedzenia dotyczące statusu materialnego, orientacji seksualnej, narodowości i religii.

Zobaczcie zwiastun:

 

 

 

Niestety, to już koniec Letniego Taniego Kinobrania Pod Baranami! W ostatnich dniach poznawaliście tam proste historie o morderstwie i upadku, o gwiezdnych wojnach i terroryzmie, o wendecie i mroku nocy – czyli oglądaliście ciemną stronę życia. Na zakończenie cyklu możecie jeszcze raz przeżyć galaktyczne spotkanie z ciemną stroną Mocy! O 18.45 zacznie się bowiem „Łotr 1”, czyli kolejna odsłona „Gwiezdnych wojen”. Będąca na bakier z prawem młoda dziewczyna niespodziewanie dla siebie dołącza do grupy rebeliantów, zjednoczonych w śmiałej misji polegającej na kradzieży planów imperialnej Gwiazdy Śmierci. Prequel „Gwiezdnych wojen” to zarazem imponujące widowisko science-fiction i film wojenno-przygodowy. W rolach głównych wystąpili Felicity Jones i Diego Luna, którym partnerują m.in. Forest Whitaker i Liam Neeson.

Natomiast na zamknięcie Taniego Kinobrania, o 22.00, zobaczycie „Niebezpieczne pożądanie”. Adaptacja genialnej, prowokującej powieści Jamesa Ballarda, zrealizowana przez Davida Cronenberga. James Ballard (James Spader) powoduje wypadek samochodowy, dzięki któremu nawiązuje romans z atrakcyjną, tajemniczą Helen (Holly Hunter) i wkracza w szokujący świat ludzi ogarniętych obsesją. Obsesją wypadków samochodowych – fetyszu, który pokazuje Jemesowi, że niebezpieczeństwo, zapach skóry, metalu i palonej gumy ma w sobie coś szalenie erotycznego... Szokujący, perwersyjny, odważny erotycznie - to tylko niektóre z określeń, jakimi opisywali film krytycy. Obraz wchodził na ekrany kin w atmosferze skandalu i został tak naprawdę doceniony dopiero po latach. W filmie wystąpiły takie gwiazdy kina, jak Holly Hunter, James Spader, Elias Koteas oraz Rosanna Arquette.

Kończy się lato, kończy się też kolejny letni festiwal, zresztą jeden z najstarszych, czyli Muzyka w Starym Krakowie. Nie brakowało na nim wielkich nazwisk, bo gwiazdy chętnie tu wracają. O 20.15 w kościele oo. Dominikanów usłyszycie „Muzykę rejonu Morza Bałtyckiego” w wykonaniu chóru Vox Nidrosiensis i orkiestry Trondheim Barokk. W programie: D. Buxtehude, P. Verdier, K. Förster, Ch. Geist, V. Albrici. To pozycja obowiązkowa dla miłośników klasyki!

Z kolei w inne klimaty wejdziecie w Jazz Rock Cafe na Sławkowskiej. O godz. 21.00 zacznie się tam „Back to Woodstock ‘69”. Na koniec lata będzie to niezapomniany powrót do „lata miłości”, które odbyło się prawie 50 lat temu. Joe Cocker, Janis Joplin, The Who, Jimmy Hendrix i do tego najlepsza muzyka z przełomu lat 60. i 70. Zapraszamy!

Dla miłośników eksperymentalnych połączeń sztuki i muzyki mamy Festiwal Polifonie w Cricotece na Nadwiślańskiej. To seria koncertów, performansów i zdarzeń brzmieniowych. Muzyka i dźwięk stanowią tu fundament, a ich dopełnieniem są taniec, tekst i forma teatralna. W dzisiejszy wieczór na scenie letniej wystąpi Dominika Śniegocka znana również jako Śominika Dniegocka: performerka, poetka dźwiękowo-ruchowa i rysowniczka. Zapraszamy na 20.00!

A dla wielbicieli kryminalnych emocji mamy Krakowski Czwartek Kryminalny. W Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej o 18.00 będzie spotkanie z Anną Kańtoch, orientalistką, autorką książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Jej książka, „Łaska”, pozbawiona elementów fantastycznych, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. W tym roku natomiast ukazała się jej najnowsza książka „Wiara”. Przyjdźcie, poznacie od kuchni kryminalny warsztat pisarski!

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA