Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Szara i mokra aura ostatnich dni nie napawa optymizmem, jest jednak okazją do spędzenia wolnych chwil w przyjemnych miejscach. Po wakacjach z każdym dniem przybywa też kulturalnych propozycji, jest więc w czym wybierać. Zajrzyjcie tylko do naszego rozkładu na wtorek!

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kino Pod Baranami pokaże dziś o 19.15 przedpremierowo film w reżyserii Stephena Frearsa, „Powiernik królowej”. W rolach głównych zobaczycie naprawdę wielkie gwiazdy: Judi Dench, Ali Fazal, Michael Gambon i Olivia Williams. To historia niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła brytyjską królową Wiktorię z Abdulem Karimem, indyjskim muzułmaninem, który towarzyszył jej i służył przez ostatnie 15 lat panowania. Wiktoria nadała mu tytuł „munshi”, sekretarza, ale także nauczyciela. Platoniczna relacja łącząca oboje była źródłem plotek i niepokoju na brytyjskim dworze. Spekuluje się, że to dzięki wpływowi Abdula Karima polityka zagraniczna kraju i silny, bezkompromisowy charakter królowej uległy złagodzeniu.

W kinie Kika kolejny dzień z filmami austriackiego reżysera i scenarzysty Urlicha Seidla „Zakamarki duszy”. Na dzisiejszy wieczór przewidziana następna część trylogii „Raj” – „Wiara”. Dla Anny-Marii, technika rentgenologa, raj jest tam, gdzie Jezus. Kobieta poświęca każdą swoją wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc przywrócić Austrię na ścieżkę wiary. Podczas codziennych pielgrzymek ulicami Wiednia, Anna-Maria z figurą Marii Dziewicy w rękach, puka od drzwi do drzwi. Pewnego dnia, po latach nieobecności, do domu powraca jej przykuty do wózka inwalidzkiego mąż – muzułmanin egipskiego pochodzenia. Kłótnie małżonków zaczynają wypierać modlitwy i pieśni religijne. W filmie Seidl pokazuje kolejne etapy drogi krzyżowej, jaką jest małżeństwo i niespełnioną tęsknotę za prawdziwą miłością. Gorąco polecamy, początek projekcji o 20.30!

Po wakacjach na Paulińskiej 28 ruszyły zajęcia w Akademii Filmowej Barakah! Temat przewodni pierwszego miesiąca po wakacjach brzmi, jakże by inaczej – „W domu najlepiej(?)”. Wrzesień upłynie nam pod znakiem portretów rodzinnych we wnętrzu. Przyjrzymy się rodzinom niepełnym, poszukującym porozumienia, a także takim, których jedność wystawiona jest na ciężką próbę losu. Będzięcie świadkami pejzażu przeróżnych sytuacji, w których główną rolę odgrywa ognisko domowe – czasami będą to sceny melancholijne i ciepłe, a czasami ukazujące niebezpieczeństwo rozpadu. To przez siły zewnętrzne, to znów przez wewnętrzne. Te ostatnie, zdecydowanie ciekawsze, pozwolą ujrzeć kondycję bohaterów w przełomowych dla ich ekranowej egzystencji momentach. Zapraszamy na 19.30 – rozgośćcie się! Zaczynamy od obrazu „Duch/Poltergeist”. Rodzina Freelingów wprowadza się do nowego domu, nie zdając sobie sprawy z tego, że zbudowano go na terenie dawnego indiańskiego cmentarza. Majstersztyk Stevena Spielberga – kino grozy lat osiemdziesiątych w najlepszym wydaniu.

Jeśli zaś wolicie muzykę, to całkiem niedaleko, bo na Estery, w Alchemii o 20.00 możecie posłuchać Buttering Trio. To trzy delikatne dusze z Tel Awiwu próbujące zaszczepić funk na pustyni. Za pomocą ciężkich dźwięków, delikatnych linii basów i przejmujących tekstów, starają się przynieść trochę spokoju w tym problematycznym regionie. To co zaczęło się w zadymionej piwnicy w Berlinie, przekształciło się w tourne po całym świecie i „trójgłowego potwora” grającego muzykę z miłości. Rejoicer, Beno i KerenDun to bezkompromisowi muzycy i producenci. Ich koncerty to nieustanne improwizacje, doświadczanie i psychodeliczne groovy. Podróże do podświadomości. Trio jest kombinacją loop-bassów i instrumentów na żywo (saksofon, wokale, sentyzatory).

Miłośników klasyki proponujemy z kolei koncert w ramach Mariackiego Festiwalu Organowego. O 20.00 w bazylice Mariackiej na organach zagra Peter Kofler z katedry NMP w Monachium, którego recital wpisuje się w obchody 500-lecia reformacji.

Natomiast dla zagorzałych czytelników mamy spotkanie dyskusyjnej grupy czytelniczej. W pięciu krakowskich księgarniach i Krakowskim Forum Kultury organizowane są cykle spotkań poświęconych konkretnemu działowi, czyli literaturze dziecięcej, reportażom, klasyce, poezji, biografiom, literaturze współczesnej. Do udziału w dyskusjach zaproszeni są wszyscy, którzy zapoznali się z lekturami. Dzisiaj w programie klasyka – rozmowa wokół książki „Własny pokój” Virginii Woolf. Zapraszamy na Pijarską, na godz. 19.00, do antykwariatu Abecadło.

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA