Komunikat archiwalny

Modernizacja linii kolejowej – korzyści dla mieszkańców Krakowa

W Krakowie rozpoczęły się prace związane z remontem linii kolejowej E30 z Krakowa do Katowic. Inwestor, którym jest PKP PLK, przeprowadza kompleksową modernizację torów oraz wiaduktów kolejowych, co powoduje duże utrudnienia w ruchu ulicznym w północnej części Krakowa.

Modernizacja linii kolejowej – korzyści dla mieszkańców Krakowa
Fot. tookapic.com

Należy jednak podkreślić, że ten remont to szereg korzyści dla mieszkańców naszego miasta:

  • Powstanie nowoczesne połączenie kolejowe Krakowa ze Śląskiem, dzięki któremu zmniejszy się ruch samochodowy pomiędzy tymi aglomeracjami, w tym korki, które w godzinach szczytu tworzą się na bramkach poboru opłat na autostradzie A4.
  • Modernizacja jest kluczowa dla dalszego rozwoju kolei aglomeracyjnej łączącej ościenne miejscowości z Krakowem.
  • Po zakończeniu prac znacznie zwiększy się przepustowość wiaduktów, które – jak na ulicy Miodowej czy Łokietka - są obecnie zbyt wąskie i generują korki lub jak w przypadku ul. Złocieniowej stworzą nową możliwość dla obsługi komunikacyjnej osiedla.

Ponadto podkreślamy, że dzięki współpracy ZIKiT, PKP PLK oraz wykonawcy, udało się wypracować rozwiązania, które pozwolą ograniczyć uciążliwość prac modernizacyjnych dla ruchu ulicznego:

  • Pierwotnie na ulicy Prądnickiej miał funkcjonować ruch wahadłowy, ale udało się utrzymać ruch ciągły po jednym pasie w każdą stronę.
  • Ulice Łokietka i Kamienna miały zostać całkowicie wyłączone z ruchu, ale dzięki staraniom ZIKiT zostanie utrzymany na nich ruchu pieszy.
  • Ulica Kopernika miała zostać całkowicie zamknięta, ale udało się zachować przejazd dla karetek pogotowia, ponadto będzie na niej zachowane przejście dla pieszych i przejazd rowerowy. Utrzymane zostanie dojazd dla mieszkańców okolicznych posesji.

Dostępność przejazdów drogowych podczas modernizacji przez PKP PLK infrastruktury torowej.

Podkreślamy też, że prace związane z modernizacją linii kolejowej zostały wprowadzone w koordynacji z innymi remontami w mieście, np. zamknięcie ulic Kopernika i Miodowej nastąpi dopiero wtedy, gdy otwarte zostanie skrzyżowanie ulic Westerplatte i Lubicz, a tramwaje powrócą na ulicę Grzegórzecką.

 

 

4 września odbyło się spotkanie prezydenta Tadeusza Trzmiela z przedstawicielami PKP PLK oraz ZIKiT-u. Ustalono na nim, że wszystkie prace modernizacyjne będą prowadzone przy maksymalnym uwzględnieniu potrzeb mieszkańców. Ruch na zamkniętych ulicach będzie dopuszczony w miarę możliwości i uzasadnionych potrzeb, m.in. w czasie świąt. Ponadto inwestor zobowiązał się do utworzenia specjalnej informacji z infolinią dla mieszkańców, a ZIKiT zaproponuje zalecane objazdy zamkniętych ulic.

Tagi: kolej, remonty

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także