Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalna środa – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Przyznacie, że środek pracowitego tygodnia i jesienna szaruga w końcówce lata zdecydowanie wymagają jakiegoś remedium! Co najmniej kilka okazji do poprawy nastroju będziecie mieć, jeśli skorzystacie z naszego kulturalnego rozkładu. Zachęcamy więc gorąco.

Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kolejny teatr wraca do pracy po wakacjach – na Scenie Pod Ratuszem o 19.00 Ludowy pokaże dziś „Dziecko dla odważnych”: zbiór porad dla wszystkich, którzy zamierzają mieć dzieci, mają dzieci i chcą ich więcej, dla tych, co mają dzieci i mają ich serdecznie dość. Ci, którzy dzieci nie mają i nie zamierzają za żadne skarby świata ich mieć, również znajdą w tym przekazie wiele dla siebie.

Z kolei Manggha zaprasza na 19.00 na spektakl Takao Kawaguchi „O Kazuo Ohno”. Takao Kawaguchi to bezkompromisowy performer, autor wielu projektów artystycznych. Wciela się w ducha, by skopiować taniec ikonicznej postaci butoh – Kazuo Ohno. W wyniku eksperymentu powstał ekscytujący dialog dwóch artystów między teraźniejszością i przeszłością, współczesnym zamętem i tradycyjną mądrością. Przypomnijmy, że butoh narodziło się w Japonii w końcu lat 50. jako kontrkulturowa forma tańca. Jego twórcami byli Kazuo Ohno (1906–2010!) i Tatsumi Hijikata (1928–1986) – skrajne różne osobowości, które odmiennymi, lecz inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami dążyły do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Według nich, jedynie taki stan pozwala na całkowite wyzbycie się wszelkich ograniczeń społecznych i kulturowych, a wyzwolone ciało staje się nośnikiem prawdziwie uniwersalnego, czystego przekazu.

Jeśli wolicie obraz na ekranie, to mamy dla Was kolejną część „Raju” w Kinie Kika. Do piątku trwa tam przegląd filmów austriackiego reżysera i scenarzysty Urlicha Seidla. O 20.30 rozpocznie się pokaz filmu „Nadzieja”. Trzynastoletnia Melanie spędza wakacje w austriackich górach Wechsel na obozie dla otyłych nastolatek. Jej matka wyjechała do Kenii w poszukiwaniu „beach boysów”, a dewocyjnie wierząca ciotka szerzy katolicyzm chodząc z misją po domach. Pod opieką wytatuowanego trenera i smukłego dietetyka Melanie stara się zrzucić zbędne kilogramy. W dzień uprawia sport, pilnuje diety i potajemnie podjada słodycze. W nocy upija się w klubie i pali papierosy, a potem do rana plotkuje z koleżanką o seksie. Dbając o ciało, budzi w sobie kobiecość i zakochuje się w starszym o 30 lat przystojnym lekarzu. Za wszelką cenę stara się go uwieść. Naiwne uczucie stopniowo przybiera na sile i staje się obsesją zdesperowanej trzynastolatki. Odkrywając własną seksualność, Melanie rozbudza w sobie pożądanie. Czy uda jej się zdobyć obiekt swoich uczuć? 

Wielbiciele Italii we wszelkich odsłonach z pewnością zwrócą uwagę na cotygodniowe spotkania z kinematografią włoską. Włoski Instytut Kultury zaprasza na Grodzką, na godz. 19.00 na pokazy w oryginalnej wersji językowej. Napisy w języku włoskim dla niesłyszących. Na dzisiejszy wieczór przewidziany jest film „Oltre il mare” w reż. Cesare Fragnellego.

Mamy również propozycje dla fanów rozmaitych gatunków muzyki. W Piwnicy Pod Baranami o 19.00 usłyszycie koncert „Intymnie”. To kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Twórczej Integracji. Wystąpią niezwykle utalentowani i cenieni wokaliści młodego pokolenia w autorskich utworach! Poprzez wyjątkową wrażliwość, interpretacje tekstów i bogate doświadczenie sceniczne artyści zapewnią słuchaczom prawdziwą ucztę muzyczną. Wystąpią: Edyta Górecka, Klaudia Borczyk, Katarzyna Rosołek, Kuba Zaborski, Jacek Wolny i Arkadiusz Obrzut. Festiwal Twórczej Integracji ma łączyć środowiska profesjonalnych i amatorskich artystów, umożliwiać wymianę doświadczeń i budowanie poczucia wspólnotowości. To promocja młodych talentów, upowszechnianie kultury oraz wspieranie działań twórczych. Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywają się w Piwnicy pod Baranami.

Ale Piwnica Pod Baranami może Was wprowadzić również w inne klimaty! O 21.00 rozpocznie się tam bowiem wieczór z Tango Milonga, a potrwa aż do północy. Cieszące się od kilku lat niezmienną popularnością wieczory, współtworzą goście – tańcząc tango argentyńskie na parkiecie legendarnej sali Kabaretowej!

Jeśli rapujecie, malujecie, tańczycie, klepiecie bity lub po prostu słuchacie rapu i zachwycacie się hip hopem – nie krępujcie się i przyjdźcie ze swoją paczką na Meiselsa do Apoteki! O 19.00 zacznie się „Rapoteka” – meeting osobliwości hiphopowych! „Rapoteka” to zlot fanów i działaczy tworzących kulturę hip hopu! Po co taki zlot? Aby się bawić! Hip hop to sztuka, kultura i życie! A najważniejsze, że w tym wszystkim jest zabawa! To już czwarta część cyklicznych spotkań.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-09-06
Data aktualizacji: 2017-09-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź