Komunikat archiwalny

Pomóż Wojtkowi i innym! Zarejestruj się jako dawca szpiku

Codziennie wiele osób słyszy diagnozę, która przewraca ich życie do góry nogami - białaczka. Aby zwalczyć chorobę, muszą zmagać się z chemioterapią, która nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Wielu z tych chorych zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia. Aby powrócić do zdrowia, potrzebują pomocy od niespokrewnionego dawcy. Wesprzyj akcję pod hasłem „Dzień dawcy szpiku dla Wojtka i innych!”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 16-17 września i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Ciebie to nic nie kosztuje, a możesz uratować komuś życie.

Pomóż Wojtkowi i innym! Zarejestruj się jako dawca szpiku
Fot. materiały prasowe

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku pod hasłem „Dzień dawcy szpiku dla Wojtka i innych!” odbędzie się 16 i 17 września w godzinach od 11 do 19 na Małym Rynku, przy ul. Dolnych Młynów 10, w Galerii Bonarka, w Galerii Bronowice oraz Bezogródku Food Truck Park na Błoniach.

Wojtek to 22-latek z Krakowa. Jak każdy młody człowiek ma swoje pasje, marzenia. Kocha świat muzyki, książek i fantastyki. Jest fanem gier planszowych i komputerowych. Prywatnie miłośnik psów oraz dobrej kuchni, przede wszystkim tej domowej. W świecie realnym syn, wnuk, kolega, „wieczny student” szukający swojego miejsca na ziemi. Dla chorego dziadka wyprowadził się z rodzinnego domu, aby opiekować się nim do jego ostatnich chwil. Na dwa tygodnie przed wiadomością o swojej chorobie ściął włosy i przekazał je dzieciom chorym na białaczkę... Od ponad miesiąca przebywa w szpitalu w Krakowie. Otoczony wspaniałą opieką lekarzy, pielęgniarek i całego personelu podjął walkę z ostrą białaczką szpikową.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1 do 20 000 lub nawet do kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kilogramów (bez dużej nadwagi). Rejestracja do bazy dawców szpiku zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 1 143 000 (dane z lipca 2017 r.) potencjalnych dawców szpiku, a już 4376 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.dkms.pl.

Zobacz także:

DKMS

Tagi: zdrowie, pomoc

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także