Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny czwartek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Czwartek to podobno mały piątek, a więc prawie weekend! Warto po pracy poczuć jego przedsmak. Usiądźcie więc wygodnie i sprawdźcie nasze dzisiejsze propozycje. Z pewnością znajdziecie coś ciekawego!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W Kinie Pod Baranami niecodzienny pokaz filmu, połączony z dyskusją: „Siostry” to dokument opowiadający o niezwykłym zetknięciu kultur Wschodu i Zachodu. To film o marzeniach, wierze w zmiany i o wolności, historia trzech sióstr:  Gaisu, Zohra i Parastu. Uroda najstarszej okazała się źródłem wielkiego dramatu. Jako 13-latka straciła ojca, który nie zgodził się na wydanie córki za mąż za lokalnego watażkę. Parastu miesiącami, dzień i noc, przebrana za mężczyznę z karabinem w ręku broniła się przed porwaniem. Kiedy w końcu udało jej się uciec z rodzinnej wsi dramat się nie skończył. Teraz to jej 6-letnia siostra Gaisu została przyrzeczona synowi lokalnego watażki. Gaisu cudem uniknęła przymusowego małżeństwa i wyemigrowała do USA, skąd wróciła dopiero rok temu, aby wbrew grożącemu jej niebezpieczeństwu pomagać kobietom w uniknięciu podobnego losu. Najmłodsza z sióstr Zohra, również nosi głęboko w sobie żałobę i pragnie „uwolnić się od smutku”. Poprzez historię sióstr odkrywa się ciemną i jasną stronę życia kobiet w Afganistanie. Tradycyjna mentalność zabrania im pracować, kształcić się, wychodzić z domu bez męża lub krewnego, korzystać z rozrywek, a nawet chodzić do lekarza. Jednakże mają one swoje strategie oporu i walczą o niezależność. Ten film to niezwykła podróż w głąb kobiecego świata Afganek oglądana okiem Polek, działaczek ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety, które wyruszyły do Afganistanu, by w imię solidarności wzmocnić liderki zmian i nakręcić ważny film. Tak zrodziły się siostrzane więzy. Po filmie odbędzie się spotkanie z bohaterkami i dyskusja panelowa. Dowiecie się, jakie uwarunkowania wpływają na sytuację kobiet w Afganistanie i jakie są szanse na zmianę; jak wygląda życie, praca działaczy i działaczek praw kobiet w tym kraju; jak przezwyciężyć strach w kontekście wojny, państwa wyznaniowego i kultury patriarchatu? Organizatorzy proszą o wsparcie finansowe na dokończenie produkcji pełnometrażowej wersji filmu na https://polakpotrafi.pl/projekt/siostry. Gorąco polecamy! Początek o 17.00!

Z kolei w Kinie Paradox na Krupniczej o godz. 20.15 zobaczycie „Nie ukryjesz się przed prawdą”. Pokaz odbywa się w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, który przetarł szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. „Nie ukryjesz się przed prawdą” to muzyczna historia rodziny żyjącej w czasach kryzysu ekonomicznego i politycznego. Chłopiec i jego ojciec próbują wiązać koniec z końcem na ulicach Zimbabwe. Ich relacja zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec podąża za muzycznymi marzeniami z przeszłości mogącymi wpłynąć na przyszłość syna.

Przenieśmy się teraz na deski teatralne: Teatr Nowy Proxima pokaże „Lubiewo”. O 20.00 na ul. Krakowskiej 41. Starzejący się homoseksualiści: on – Patrycja i on – Lukrecja, którzy w latach swojej świetności „polowały” w parku na heteroseksualnych mężczyzn zostają zamknięte w swojej przeszłości  w starym gomułkowskim bloku. Nieustannie toczą swe opowieści o AIDS, które zbierało pierwsze żniwo wśród ich przyjaciół, kiedy wolna Polska otworzyła swe granice, o seksualnych przygodach w parku, o rosyjskich żołnierzach stacjonujących w komunistycznej Polsce, o młodości i swym pierwszym „pedalskim” razie. Jedna z najgłośniejszych powieści w polskiej literaturze w ostatnich dziesięciu latach. To gorzka, smutna, a zarazem niezwykle ironiczna opowieść o parze starzejących się homoseksualistów, którzy utracili sens życia. Dwoje starych mężczyzn: Patrycja i Lukrecja nawiedza dziennikarz, który spisuje ich historię życia, nocnych podrywów, dziwnego świata polski PRL. Niezwykle barwne historie utrzymane są w nurcie nostalgii za dawnymi czasami seksu w toaletach i w parkach – to bezprecedensowe wydarzenie w polskiej literaturze i polskiej obyczajowości.

Dominują dziś tematy kontrowersyjne, ale z melancholii może się otrząśniecie o 19.00 na Czarnowiejskiej 93. Scena Ata zaprasza na cykliczne recitale Vladimira Stockmana z cyklu „100 lat bardowskiej poezji rosyjskiej”. Dzisiaj „Dopóki płonie świeca” zabrzmią piosenki Andrieja Makarewicza. Wystąpią: Vladimir Stockman – śpiew i gitara, Aleksander Andrijewski – instrumenty klawiszowe.

Z kolei o 19.30 Pod Jaszczurami, zacznie się sokołowe szaleństwo! Zabawy nie będzie końca. „Sokół Orkestar” to projekt będący odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną. Zwłaszcza tą wykonywaną przez instrumenty dęte blaszane. Główny nacisk został położony na unikalny styl grania na tych instrumentach, charakterystyczny dla Bałkanów. Obok potężnej dawki bałkańskiej energii, są tu również melodie z terenów Polski. Niektóre tak stare, że prawdopodobnie pamiętają jeszcze czasy przedchrześcijańskie. Jest to więc próba uchwycenia ogólnosłowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki. Powrót do tego, co pierwotne i nieokiełznane. Nietypowe harmonie, pozorny nieład i charakterystyczna „dzikość serca” sprawiają, że tę muzykę, graną z pasją i niezwykle zmysłową, bardziej się czuje niż słyszy.

Wakacje już za nami, a więc sezon klubowy czas zacząć! Wpadnijcie zatem do klubu Zet Pe Te przy ul. Dolnych Młynów 10 i przekonajcie się, czy to prawda. Będą krakowscy jungliści, dancefloor i mocny soundsystem. O godz. 21.00 zacznie się „Rebel Junglist” Natty Thursday, czyli Ragga Jungle, Drum’n Bass, Jungletekno.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-09-07
Data aktualizacji: 2017-09-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź