Komunikat archiwalny

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy

Chociaż w kalendarzu nadal lato, to za oknem ostatnio bywało raczej jesiennie. Niech Was to jednak nie zniechęca do wychodzenia z ciepłego domu – wręcz przeciwnie! Jesień oznacza powrót wielu kulturalnych instytucji do działania po wakacyjnej przerwie, jest to też nowy sezon koncertowy i czas festiwali! Poniżej przedstawiamy niezbite dowody – oto nasz weekendowy kulturalny rozkład jazdy!

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy
Fot. materiały prasowe / Kino Agrafka

To wyczekiwany moment przez wszystkich maniaków zabytkowej motoryzacji. Od piątku do niedzieli Kraków opanował Classic Moto Show! Podczas trzydniowej wystawy w Muzeum Inżynierii Miejskiej, będzie można podziwiać legendarne modele aut i motocykli. W tym roku prezentowane obiekty podzielone są na działy różne działy, m.in. polskie legendy, auta krajów demokracji ludowej, amerykańskie marzenia, legendarni mistrzowie, a także poczciwe i niezawodne. W niedzielę zaglądajcie na Classic Moto Show od godz. 9.00 do 18.00.

Kino Agrafka obchodzi właśnie swoje 8. urodziny! Z tej okazji szykuje na weekend kilka ciekawych wydarzeń. W niedzielę od godz. 11.00 fragmenty książki „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” będzie czytać Zośka Papużanka. Potem obejrzymy polski film familijny „Tarapaty” na tydzień przed premierą. Poza tym kinomani będą mogli przedpremierowo zobaczyć aż cztery inne filmy! Będzie to „Po tamtej stronie” fińskiego mistrza kina Akiego Kaurismakiego, francusko-belgijski „Nie ma tego złego”, „Maudie” ze świetnymi rolami Sally Hawkins i Ethana Hawke, a także Zdobywca nagrody głównej na tegorocznym Transatlantyk Festivalu – „50 wiosen Aurory”. Nie do przegapienia!

Kraków będzie świętował urodziny Stanisława Lema! Od soboty do wtorku to właśnie ten pisarz będzie na ustach wszystkich w naszym mieście. W sobotę i niedzielę na placu św. Marii Magdaleny trwać będzie specjalna i zarazem ostatnia w tym roku edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki. Motywem przewodnim będzie oczywiście twórczość Stanisława Lema. W ramach kiermaszu odbędą się też spotkania premierowe wokół dwóch niezwykłych książek: „Różaniec” Rafała Kosika o godz. 13.00 i „Stanisław Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciecha Orlińskiego o godz. 14.00. Orliński, autor pierwszej polskiej biografii pisarza, zaprasza w niedzielę na wyjątkowy spacer po mieście śladami Stanisława Lema. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy: spacery@miastoliteratury.pl. A to dopiero początek!

Na dwie nowe wystawy zaprasza Galeria Bunkier Sztuki! Pierwsza z nich – „Nowy region świata” – łączy się programowo z odbywającym się w październiku międzynarodowym literackim Festiwalem Conrada. Za punkt wyjścia obiera żeglugę Josepha Conrada po rzece Kongo – ucieleśnienie wizji sztywnych, odrębnych tożsamości i kategorii. Obecni na wystawie artyści prezentują szeroki wybór środków wyrazu: od elegii i melancholii po groteskę i ironię. Z kolei „Bezpańskie głosy" to pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Ines Doujak. Artystka studiowała tkactwo na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak szybko porzuciła tradycyjne rzemiosło na rzecz sztuki, zainspirowana przekonaniem rdzennych ludów Ameryki Południowej, że tkanina dźwiga wiedzę kulturową. W kolażach artystka łączy ludzkie ciało z roślinami i zwierzętami i konstruuje „międzygatunkowe stworzenia”. Obydwie wystawy będzie można oglądać do 12 listopada, nie przegapcie!

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA