Komunikat archiwalny

Dojrzałe Kino pokaże „Braci Lumière”

Co środę o godz. 11.00 Kino pod Baranami zaprasza seniorów na filmowe premiery, którym towarzyszą prelekcja oraz dyskusja na temat obejrzanego filmu. 13 września dojrzali widzowie obejrzą dokument „Bracia Lumière” – porywającą historię narodzin kina, z pasją i humorem opowiedzianą przez Thierry’ego Frémaux, dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie.

Dojrzałe Kino pokaże „Braci Lumière”
Fot. Kino pod Baranami / materiały prasowe

Film „Bracia Lumière” to unikalne spojrzenie na Francję i świat z początków współczesnej ery, a przede wszystkim pasjonująca opowieść o pierwszych filmach, które wyznaczyły drogę i świetlaną przyszłość dla dzisiejszego kina.

W 1895 roku Louis i Auguste Lumière wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy, takie jak: „Wyjście robotników z fabryki” czy „Polewacz polany”. Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble i śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod dzisiejszą sztukę filmową.

Spośród nakręconych przez nich ponad 1400 produkcji Thierry Frémaux wybrał 114 obrazów, wśród których znalazły się klasyczne arcydzieła, jak i zaskakujące, nieznane dotychczas filmowe odkrycia. Wszystkie one – zrekonstruowane cyfrowo w jakości 4K – zostały zebrane dla uczczenia wspaniałego dziedzictwa braci Lumière.

Dojrzałe Kino to cykl spotkań skierowany do starszych widzów. Kinowe premiery poprzedza prelekcja, a po seansie odbywa się dyskusja przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Gospodynią spotkań jest redaktor Maria Malatyńska. Bilety dla seniorów kosztują po 14 zł.

Uczestnicy cyklu prowadzą blog z recenzjami obejrzanych filmów: www.dojrzalekino.pl.

 

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także