Komunikat archiwalny

Nowohucki festiwal z dynią w roli głównej

Dynia nie musi nam się kojarzyć tylko z Halloween. W Nowej Hucie od sześciu lat odbywa się festiwal „Zaklęte w dyni”. Impreza nawiązuje do tradycji dawnych Branic, gdzie dynie hodowane są od wielu lat. Organizatorzy – Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta – zapraszają wszystkich krakowian na dyniowe atrakcje, w tym degustacje i mistrzowski pokaz carvingu, w niedzielę 17 września w godz. 11.00–14.00 na aleję Róż.

Nowohucki festiwal z dynią w roli głównej
Fot. tookapic.com

Program szóstej edycji festiwalu „Zaklęte w dyni” obejmuje mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dzieci. Najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach i konkursach, animacjach i akcjach plastycznych, kącikach gier i zabaw. Odbędzie się m.in. konkurs plastyczny „Dynia pełna energii” – na najbardziej oryginalną kompozycję z wykorzystaniem dyni jako głównego materiału twórczego. Konkurs skierowany jest do młodych uczestników indywidualnych, rodzin, przedszkoli oraz szkół i instytucji, a oceniane będą oryginalność wykorzystania dyni jako tworzywa plastycznego, pomysłowość aranżacji oraz ogólny wyraz artystyczny.

Z kolei do udziału w konkursie „Dynia jaka jest, każdy widzi” organizatorzy zapraszają hodowców. W tej kategorii liczyć się będą oryginalny kształt i kolor warzywa. Zgłoszenia do konkursów przyjmowane są do 14 września. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.zakletewdyni.pl. Rozstrzygnięcie i rozdanie nagród nastąpi podczas imprezy na alei Róż. Gotowe prace trzeba dostarczyć w dniu festiwalu w godz. 10.00–11.00.

Oczywiście nie zabraknie okazji do degustacji dyniowych smakołyków. Na festiwalu pojawi się także mistrz carvingu z Krakowskiej Szkoły Restauratorów, które pokaże, co można wyczarować z dyni. Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także