Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Za oknem deszcz – usilnie się więc zastanawiamy, czy dzisiejszą chandrę przepędzą dźwięki, obrazy, a może jednak słowa? Co wybrać z naszego kulturalnego, wtorkowego rozkładu na poprawę nastroju – czytajcie uważnie!

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Kino Pod Baranami i MOCAK zapraszają dziś na godz. 20.00na pierwsze Spotkanie Filozoficzne, połączone z przedpremierowym pokazem laureata Złotej Palmy w Cannes – filmu „The Square” w reżyserii Rubena Östlunda. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem Maszy Potockiej, dyrektor MOCAK-u. To przenikliwa czarna komedia, w błyskotliwy i autoironiczny sposób komentująca rzeczywistość. W rolach głównych wystąpili Claes Bang oraz Dominic West. Film jest okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. „The Square” wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu w Cannes – Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas jest dzikie i zwierzęce. Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się dla niego nie lada wyzwaniem.

Ciąg dalszy zajęć w Akademii Filmowej Barakah! Przypominamy temat wrześniowy: „W domu najlepiej (?)”. Miesiąc upłynie więc pod znakiem portretów rodzinnych we wnętrzu. Przyjrzymy się rodzinom niepełnym, poszukującym porozumienia, a także takim, których jedność wystawiona jest na ciężką próbę losu. Będziemy świadkami pejzażu przeróżnych sytuacji, w których główną rolę odgrywa ognisko domowe – czasami będą to sceny melancholijne i ciepłe, a czasami ukazujące niebezpieczeństwo rozpadu. To przez siły zewnętrzne, to znów przez wewnętrzne. Te ostatnie, zdecydowanie ciekawsze, pozwolą nam ujrzeć kondycję naszych bohaterów w przełomowych dla ich ekranowej egzystencji momentach. Start, jak zwykle o 19.30, a wstęp – wolny! Gorąco zapraszamy.

W tym roku obchodzimy rocznicę urodzin Stanisława Lema. Kulminacją obchodów będzie dzisiejszy wieczór w kinie Kijów.Centrum! O 19.00 rozpocznie się pokaz filmu „Autor Solaris” w reż. Borysa Lankosza. W programie, obok krakowskiej premiery tego filmu, wręczenie nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debata z udziałem autorów: Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza. „Autor Solaris” to niezwykła opowieść o życiu i twórczości Stanisława Lema na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku. Narratorem jest Marek Kondrat, a w inscenizowanych scenach biograficznych Lem przemówi głosem znakomitego polskiego aktora teatralnego, Jana Peszka. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na evenea.pl!

Z kolei Multikino niestrudzenie pokazuje na wielkim ekranie spektakle brytyjskie ze słynnych scen, takich jak: National Theatre, Kenneth Branagh Theatre Company, Globe On Screen czy Royal Shakespeare Company. Przedstawienia zostały zarejestrowane na żywo, przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych. Udział w pokazach jest więc niepowtarzalną okazją, by stać się częścią publiczności londyńskiego teatru oraz doświadczyć aktorstwa najwyższej próby. O godz. 18.00 rozpocznie się pokaz spektaklu „Piotruś Pan” z National Theatre Live Wszystkie dzieci, z wyjątkiem jednego, dorastają… Gdy Piotruś Pan, przywódca Zagubionych Chłopców, traci swój cień, mądra i dzielna Wendy pomaga mu ponownie się z nim połączyć. W podziękowaniu za tę przysługę zostaje zaproszona do Nibylandii, gdzie wróżka Dzwoneczek, indiańska księżniczka Tygrysia Lilia i mściwy pirat Kapitan Hook już czekają i zapraszają do przeżywania barwnych przygód. Orgia magii, muzyki i wyobraźni dla małych i dużych. Każde dziecko będzie zachwycone, w każdym dorosłym obudzi się dziecko. Spektakl powstał na podstawie sztuki powieściopisarza i dramaturga sir Jamesa Matthew Barrie’go, w koprodukcji National Theatre i Bristol Old Vic. Wyreżyserowała go Sally Cookson, której inscenizację „Jane Eyre” już wcześniej oglądaliśmy.

Jeśli natomiast myślicie o muzyce, a przy okazji jesteście fanami brzmień alternatywnych – także mamy dla Was propozycje! Zajrzyjcie koniecznie na Zabłocie do Warsztatu! O 20.00 zagrają Vehemence (Francja). To międzynarodowy kwartet, grający blackened crust na mieszane wokale z domieszką stoner i sludge ze screamowym wokalem – gdzieniegdzie padają porównania do wczesnej twórczości zespoły Kylesa. To grupa mocno siedząca w klimatach DIY-owych i feministycznych. Część ekipy udzielała się kiedyś w takich grupach, jak Short Supply czy Hyacinth. W Krakowie wystąpią po raz drugi! Po nich będzie Ostatni, czyli imigrancki, anarchistyczny i feministyczny hardcore/punk z Niemiec. W składzie członkowie i członkinie z Polski, Hiszpanii i Niemiec z takich kapel, jak: Słowa We Krwi, Kami Ada, Anemia 77, Caino, La Linea Negra, Wagabunda czy Egofilia.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-09-12
Data aktualizacji: 2017-09-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź