Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Fundacja, która napędza do myślenia

Jakie zagrożenia czyhają na współczesnych nastolatków? Jak sobie z nimi radzić? O tym mówi program „Archipelag Skarbów” prowadzony przez Fundację Homo Homini im. Karola de Foucauld. O działalności fundacji rozmawiano na posiedzeniu Komisji Edukacji.

Fot. pixabay.com

Fundacja Homo Homini im. Karola de Foucauld powstała w 1991 roku jako odpowiedź na pojawiające się społecznie wyzwania związane z kryzysem rodziny. Głównymi zadaniami fundacji jest pomoc psychologiczna i pedagogiczna. Fundacja wspiera małżonków w ich wzajemnych relacjach, dzieci i młodzież w dojrzewaniu do miłości i odpowiedzialności, a także nauczycieli w działaniach wychowawczych i prorodzinnych. Fundacja ma siedziby w Krakowie, Warszawie oraz Latchorzewie. W Krakowie, oprócz tego, że prężnie działają Ogródek dla Matki i Dziecka czy Poradnia Karmienia Piersią, fundacją zajmuje się zespół profesjonalistów - pedagogów i wychowawców, ściśle związanych z działalnością na rzecz Centrum Profilaktyki Zintegrowanej (programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży, w tym program Archipelag Skarbów) oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli MARABUT (warsztaty i szkolenia dla wychowawców).

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele fundacji najwięcej uwagi poświęcili programowi Archipelag Skarbów, który budzi ogromne zainteresowanie wśród młodzieży i pedagogów w całej Polsce. Projekt ten jest skierowany do uczniów II i III klas gimnazjalnych oraz uczniów I klas szkół średnich, rodziców, nauczycieli. Program autorstwa doktora psychologii Szymona Grzelaka z zakresu profilaktyki zintegrowanej, łączący w sobie elementy profilaktyki ryzykownych zachowań seksualnych, profilaktyki alkoholowej i narkotykowej. Główne tematy, które porusza, to: szczęście w życiu, miłość i seksualność w kontekście dojrzałego, trwałego związku. Zawiera elementy warsztatu pracy nad komunikacją, zachowaniami agresywnymi, asertywnością. Prowadzony jest w formie multimedialnego show, dostosowanego do młodych odbiorców. W ramach programu odbywają się dwa mityngi z uczniami, szkolenie dla Rady Pedagogicznej oraz spotkanie z rodzicami. Program jest rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Biuro ds. Narkomanii, Ośrodek Rozwoju Edukacji.

– Podziwiam Państwa pracę  i znam metody pracy od wielu lat. Dziwi mnie tylko, że tak mało zajęć prowadzicie w Krakowie. Niedawno Rada Miasta zmieniła statut Miejskiemu Centrum Profilaktyki Uzależnień, dzięki temu będzie możliwa współpraca miedzy państwa placówkami. Zachęcam do tego, gdyż wiele szkół zapewne chciałoby wziąć udział w tym projekcie – stwierdziła radna Agata Tatara. Adam Chrapisiński - dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień potwierdził chęć współdziałania z Fundacją.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2017-09-13
Data aktualizacji: 2017-09-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź