Komunikat archiwalny

Kulturalny czwartek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście

Czwartek to już prawie weekend! Warto po pracy poczuć jego przedsmak. Usiądźcie więc wygodnie i sprawdźcie nasze dzisiejsze propozycje. Z pewnością znajdziecie coś ciekawego!

Kulturalny czwartek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście
Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W Teatrze Barakah o godz. 20.00 po przerwie startuje Dramatorium – inscenizowane czytanie literatury. Czytają znani krakowscy aktorzy, z głośników leci muzyka, a na ścianach szaleją specjalnie przygotowane found footage. To podróż po salach Barakah, to słuchanie, czytanie, oglądanie, przeżywanie i przeżuwanie w miejscu, gdzie teatr spotyka się z barem, gdzie można odbierać sztukę i pić alkohol, tworzyć sztukę i palić papierosy. We wrześniu powtórzony będzie „Realizm magiczny” – wędrówka po jawie, śnie, Meksyku, Paryżu i Tokio, z głośników zabrzmi magiczna muzyka, na ekranach świat Felliniego przenikać się będzie ze światem Kusturicy. Korzystajcie z okazji, na Paulińskiej wejście w magiczny świat jest bezpłatne!

Z kolei na Scenie Pod Ratuszem już nie magia, ale szczera prawda! Napisana z matematyczną precyzją – oczywiście przez mężczyznę, Miro Gavrana – sztuka o kobietach. Skonstruowana jak misterna układanka z puzzli. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą, jest tutaj człowiekiem. Ich losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one samie przeglądają się w sobie wzajemnie jak w lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Wszystkie znalazły się w sieci skomplikowanych relacji międzyludzkich. Nie przegapcie godziny: „Wszystko o kobietach” będzie powiedziane i pokazane o 19.00!

W nieco kapryśnej pogodowo końcówce lata warto korzystać z każdej sprzyjającej aury – takiej, jak dzisiaj – i odpocząć nad brzegiem Wisły przy dobrym filmie! A taki pokażą Wam dzisiaj o 21.30 Forum Przestrzenie – „Tajne przez poufne” braci Coen. Właścicielka siłowni znajduje płytę CD należącą do byłego agenta CIA. Myśląc, że zawiera tajne dokumenty, postanawia się na nich wzbogacić.

Pierwszy w tym sezonie film, który stanie się balsamem dla każdej zgnębionej nadchodzącą jesienią duszy, zobaczycie w DKF „Kropka”! Film, „Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia” w reż. Juho Kuosmanena. Amator z małego miasteczka, który stał się profesjonalnym bokserem i ulubieńcem Finlandii, szykuje się do decydującego meczu w swojej karierze. Kiedy wszyscy wokół Olliego Mäkiego koncentrują się na nadchodzącym pojedynku, on sam nie może przestać myśleć o młodej dziewczynie napotkanej na weselu… Czy ważniejsza okaże się dla niego walka o sukces czy osobiste szczęście? Czy można mieć wszystko? A może prawdziwym zwycięstwem jest niczego w życiu nie żałować? Efektem zgrabnego pojedynku pomiędzy sportowym rywalem, trenerem i ukochaną jest… emocjonalny cios prosto w serce. Subtelny portret człowieka, który znalazł się w centrum medialnego huraganu, z niezwykłą dbałością oddający charakter lat 60. poznacie o 18.00 w kinie Sfinks, os. Górali 5.

Natomiast dusze szukające ukojenia w podróżach i wędrówkach pewnie zainteresuje spotkanie w Kawiarni Podróżniczej Bonobo. Mateusz Waligóra, dziennikarz National Geographic Polska, podróżnik i przewodnik wypraw, autor poradnika „Trek. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu” – zabierze Was pod najpiękniejszą górę świata w peruwiańskich Andach, zobaczycie potężne lodowe ściany boliwijskiej Kordyliery Królewskiej, dotrzecie do himalajskiej bazy, a na rakietach śnieżnych przemierzycie norweski płaskowyż Hardangervidda. Nie zabraknie też kilku slajdów z ostatnich wypraw – z zamarzniętej rzeki Zanskar w Himalajach, czy inkaskiej Drogi Królewskiej Qhapaq Ñan. Przy okazji usłyszycie kilka praktycznych porad dotyczących organizacji trekkingów i wypraw w najbardziej wymagające miejsca na Ziemi. Przyjdźcie koniecznie: początek o godz. 18.00 na Małym Rynku 4.

Jeśli naszła Was ochota na chwile z muzyką – też mamy kilka propozycji! Przyjdźcie o 21.00 do Piwnicy Pod Baranami na premierowy koncert Ryszarda Styły „Nuty z Krakowa – nuty z Ponidzia”. Zabrzmią utwory Wojtka Belona oraz kompozycje Ryszarda Styły z płyty pod tym samym tytułem. Richard Feliks Styła – gitarzysta, kompozytor – jest częścią krakowskiej sceny jazzowej od ponad 30 lat. Współpracował z wieloma zespołami z kręgu jazzu i piosenki poetyckiej, występując i zdobywając nagrody na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Wiele lat spędził w Kanadzie i USA, gdzie również koncertował. Ma na koncie kilka płyt autorskich. Nagrana wspólnie z Jarosławem Śmietaną płyta „Kind of Life” z 1998 roku została uznana za jedno z najlepszych dokonań w zakresie muzyki jazzowej. Wieczorem usłyszycie fascynacje Styły muzyką wszystkich kontynentów, początek o 21.00!

Na koniec kolejny raz pragniemy Was zaprosić do przestrzeni, gdzie sami będziecie uczestnikami, nie tylko obserwatorami i gdzie sami wyśpiewacie najpiękniejsze, bo swoje własne, treści z głębi Waszego jestestwa. Serdecznie zapraszamy na występ grupy Moribunda. Folkowo-transowa maszyna do podróży wewnętrznych rusza punktualnie o 20.00 w Strefie na św. Tomasza 31!

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA