Komunikat archiwalny

Nowoczesna Nowa Huta – zapraszamy na spacer

Architektoniczny rozwój najstarszej części Nowej Huty będzie tematem niedzielnego spaceru, który w ramach projektów „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” i „Zajrzyj do Huty 9” poprowadzi dr Michał Wiśniewski. Wstęp wolny, obowiązują jednak zapisy. Początek spaceru już 17 września o godz. 10:00 na placu Centralnym przy pomniku Solidarności.

Nowoczesna Nowa Huta – zapraszamy na spacer
Fot. P. Mazur, z archiwum UMK

Spacer po wybranych miejscach między placem Centralnym a Teatrem Ludowym pokaże, jak bardzo różnorodnym zjawiskiem był socrealizm w Polsce oraz jak nagle ta specyficzna estetyka została porzucona po zmianach 1956 r. i zastąpiona formami modernizmu.

Dr Michał Wiśniewski to pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego i Międzynarodowego Centrum Kultury, członek zarządu Fundacji Instytut Architektury, autor licznych publikacji o architekturze XIX i XX w. w Polsce, kurator lub współkurator wystaw nt. architektury – m.in. „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (MNK, Kraków, 2013), „Figury niemożliwe” (Pawilon Polski, 14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, 2014).

Zapisy mailowo: j.klas@okn.edu.pl.

„Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” to działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm jutra”.

 

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także