Komunikat archiwalny

Uwaga: w Krakowie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe

Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił na terenie Krakowa pogotowie przeciwpowodziowe. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, Wisła na wodowskazie Bielany w ciągu najbliższej doby może przekroczyć stan alarmowy.

Uwaga: w Krakowie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Przed południem z powodu wysokiego stanu Wisły zamknięte zostały tunele pod rondem Grunwaldzkim; poziom rzeki uniemożliwił odbiór wody deszczowej. Również tunel dla pieszych pod ul. Konopnickiej na wysokości hotelu Forum został zamknięty z uwagi na brak możliwości odprowadzenia deszczówki.

Ruch w tunelach na ul. Konopnickiej został przywrócony o godz. 15.50 – udało się odpompować wodę. Jeśli opady się nie nasilą, tunele będą przejezdne.

Do dyżurnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie dociera coraz więcej zgłoszeń o wypełnionych wodą rowach melioracyjnych, wokół których mogą się tworzyć lokalne podtopienia. Z powodu intensywnych opadów deszczu kanalizacja w wielu miejscach przestała odprowadzać wodę, a na ulicach utworzyły się kałuże.

Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło magazyn przeciwpowodziowy na wypadek konieczności pomocy mieszkańcom. Znajdują się w nim m.in. piasek, worki i pompy. Straż miejska cały czas patroluje zagrożone podtopieniami tereny Krakowa.

Synoptycy ostrzegają przed możliwymi lokalnymi podtopieniami dróg i budynków. Apelują również o zachowanie rozwagi na drodze. Warunki jazdy będą złe z powodu ograniczonej widzialności i ryzyka utraty przyczepności.

W ciągu dnia termometry pokażą zaledwie 12 stopni Celsjusza. Wieczorem i w noc temperatura wyniesie tylko 8 st. C. Poprawa pogody spodziewana jest dopiero jutro: będzie cieplej – do 16 st. C, jest również szansa, że przestanie padać i zza chmur wyjrzy słońce.

Tagi: deszcz, pogoda

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także