Komunikat archiwalny

Kulturalna środa – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Zimna i mokra aura nie odpuszcza, ale wielkimi krokami zbliża się weekend. Już teraz więc zachęcamy do złapania odrobiny dystansu, a kontakt z kulturą Wam to ułatwi. Przejrzyjcie nasz środowy rozkład, na pewno coś ciekawego wybierzecie!

Kulturalna środa – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek mamy coś na zdecydowaną poprawę nastroju! W Teatrze Słowackiego o. 20.30 zobaczycie „Dzień świra. Opera-musical”! 15 lat po premierze kinowej filmu Marka Koterskiego tragikomiczna historia Adasia Miauczyńskiego powraca w wersji scenicznej jako „Dzień świra. Opera-musical”. Po świetnie przyjętej, lipcowej premierze, która miała miejsce w warszawskim teatrze Kamienica, teraz spektakl wyruszył w trasę po Polsce i zagranicy. Publiczność i krytycy nie mają wątpliwości, że „Dzień świra” to film kultowy. W przedstawieniu według libretta Marka Koterskiego i z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego, wyreżyserowanym przez Marcina Kołaczkowskiego, widzowie odnajdą wszystko to, co najlepsze w pierwowzorze, a ponadto ciekawe rozwiązania inscenizacyjne i doskonałe kreacje aktorskie. W obsadzie znaleźli się m.in. Maciej Miecznikowski, Joanna Kołaczkowska i Wojciech Solarz. „Dzień świra. Opera-musical” zaskoczy nowatorską formą. Oryginalny tekst pierwowzoru – zachowujący charakterystyczny styl językowy Koterskiego, łącznie z wulgaryzmami i powiedzeniami, które na stałe weszły do języka potocznego – zostanie zaprezentowany na scenie w niekonwencjonalnej formie operowo-musicalowej. Jeśli więc macie skończone 16 lat – nie przegapcie więc takiej okazji!

Sztuka na wynos pokaże „Bliżej”. Są dni, które pamięta się wyraźniej niż inne. takie, które zmieniają bieg wydarzeń. Dzień, w którym spotyka się Alice, jest takim właśnie dniem. „Bliżej” to seria ludzkich zderzeń czołowych, których lawinę zapoczątkowała dziewczyna o twarzy anioła. Postawienie Alice w centralnym punkcie tej czwórkowej opowieści, rzuca nowe światło na dramat znany szerokiej publiczności z hollywoodzkiej ekranizacji z 2005 roku. „Bliżej” Patricka Marbera, w reżyserii Dariusza Starczewskiego pokaże pełną niedopowiedzeń historię czwórki ludzi, których połączył przypadek i zespoliła namiętność. Początek o godz. 19.30, na Starowiślnej 55/6.

Z kolei Ludowy na Scenie Pod Ratuszem z pasją kontynuuje temat stosunków damsko-męskich. Dzisiaj o 19.00 będzie więc „Wszystko o mężczyznach”. Męski świat, wykreowany ze strzępów rozmów podsłuchanych w siłowni, deklaracji składanych przy kieliszku, buńczucznych gróźb mafiosów z półświatka, nie do końca twardych męskich rozmów, w sytuacjach, kiedy staje się wobec utraty najbliższych… To dramaturgiczne ukazanie z drugiej strony tematu znanego Wam z wcześniejszego spektaklu – „Wszystko o kobietach”. Trzech aktorów wciela się w kilkanaście postaci, z pasją i szczerością, dając widzom powód do uśmiechu i jednocześnie do zadumy.

Muzycznych wrażeń doznacie natomiast w Kwadracie na Skarżyńskiego. O 20.00 wystąpi tam fińska grupa Wintersun, która przyjechała do naszego kraju promować swój najnowszy album „The Foreast Season”. To będzie niecodzienny materiał, inspirowany „Czterema porami roku” Vivaldiego. W Polsce Wintersun wystąpi tylko na trzech koncertach w Polsce, a jeden z nich będzie właśnie dziś, w Krakowie! Zespół gra epicki, symfoniczny, melodyjny death metal, z dodatkiem power metalu. Fińskie krajobrazy chyba nieźle nastrajają do opowiadania przeróżnych fascynujących historii, przy podkładzie metalowych dźwięków. Na pewno tak działają na Jariego Mäenpää, mózg powstałego w 2003 roku w Helsinkach zespołu, który przez lata dzielił się muzycznymi obowiązkami z czołową kapelą folkowo-metalową Ensiferum. Fińska przyroda, panująca w Krainie Tysiąca Jezior przez sporą część roku zima, a także marzenia senne oraz buzujące w człowieku emocje, są głównymi inspiracjami dla kompozycji. Rozbudowanych, falujących pod względem aury i emocji, pełnych orkiestracji, ale i baśniowo pięknych melodii. Tim Burton mógłby niejedną z kompozycji Wintersun wykorzystać w swoich produkcjach, zwłaszcza animowanych.

A na koniec: folk session, czyli jam z przytupem – odbywający się od dwóch lat w ArtCafe Barakah folk session jam z przytupem. To jedyny w Krakowie otwarty i przyjazny jam session w klimatach etnofolkowych. Przeznaczony jest dla muzyków, grajków, wielbicieli dobrej muzyki i tych, którzy lubią dźwięki z Polski przeplatane z bałkańskimi, ukraińskimi, muzyką wschodu, Afryki i innych kultur… Zapraszamy szczególnie instrumenty niecodzienne, nieobecne w mainstreamie – flety, mandole, bandury, sazy, a także te, których nazw nie potrafimy wymienić, bo ich nie znamy albo jeszcze nie istnieją, ale macie zamiar je wystrugać w piwnicach. Liczy się przede wszystkim folkowa szczerość i energia! Wyzwolicie je od 20.00!

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA