Komunikat archiwalny

Rak jelita grubego – zapobiegaj, badaj się!

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie wystartował z nowym projektem. - Zaczynamy serię badań kolonoskopowych w ramach programu profilaktyki raka jelita grubego u osób po 50. roku życia i z grup podwyższonego ryzyka. Otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie z funduszy unijnych – informuje Anna Górska, rzeczniczka szpitala.

Rak jelita grubego – zapobiegaj, badaj się!
Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Specjaliści z „Żeromskiego” będą nie tylko leczyć i badać, ale także edukować. W ciągu dwóch najbliższych lat zorganizowanych zostanie ponad 20 spotkań poza Szpitalem, podczas których lekarze, pielęgniarki i edukatorzy onkologiczny wyjaśnią pacjentom dlaczego kolonoskopia jest tak ważna, rozwieją wszelkie wątpliwości, wytłumaczą, na czym polega badanie i dokładnie opowiedzą o profilaktyce raka jelita grubego. Podobne spotkania odbyły się już w Krakowie, Staniątkach, Bochni, Niepołomicach.

W ramach programu szpital wykonuje bezpłatne badania kolonoskopii. Jest jednak kilka ważnych nowych aspektów, który odróżnia ten projekt Europejskiego Funduszu Społecznego od innych. Pacjent może liczyć na znieczulenie – przy braku przeciwwskazań lekarskich. W ramach programu zwracane są pacjentowi pieniądze za przejazd na badania i z powrotem.

Program jest skierowany do osób, które nie mają żadnych objawów. Bo właśnie takie osoby mogą mieć raka jelita grubego. Kiedy dowiadujemy się o chorobie, często jest za późno. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Zainteresowani badaniem kolonoskopii, mogą dzwonić z pytaniami i rejestrować się na nr tel. 12 622 93 51 lub wysłać e-mail: kolonoskopia@zeromski-szpital.pl. Zarejestrować się można także osobiście: os. Na Skarpie 66, 31-913 Kraków.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także