Komunikat archiwalny

Rakowicki wernisaż w Domu Zwierzynieckim

Dom Zwierzyniecki zaprasza na otwarcie nowej wystawy „Zwierzyniec zaprasza: Rakowice”. Wernisaż odbędzie się 22 września o godz. 17.

Rakowicki wernisaż w Domu Zwierzynieckim
Fot. MHK / materiały prasowe

Gdzie są Rakowice? Wydawać by się mogło, że Rakowice są znane chyba każdemu mieszkańcowi Krakowa, ale czy na pewno? Jeśli zapytamy krakusa, jak dostać się „na Rakowice”, to większość wskaże nam cmentarz lub ul. Rakowicką. A to błędne przekonanie, bo ani cmentarz nie leży w Rakowicach, ani ul. Rakowicka nie prowadzi do Rakowic!

Odpowiedzi na te pytania, jak i charakterystykę Rakowic znajdziemy na nowej wystawie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Zwierzyniec zaprasza: Rakowice”. Wystawa jest kolejną odsłoną z cyklu „Zwierzyniec zaprasza…”, które prezentowane są w Domu Zwierzynieckim. Do tej pory, pokazywane były wsie i dawne przedmieścia, które weszły w skład tzw. Wielkiego Krakowa, a dziś są dzielnicami miasta.

Inaczej przedstawia się sytuacja wsi Rakowice. Mimo, że leży ona bardzo blisko centrum Krakowa, to w granicach miasta znalazła się dopiero w 1941 roku i została podzielona między dzielnicę III - Prądnik Czerwony i XIV - Czyżyny.

Wystawa opowiada dzieje wsi Rakowice od roku 1244 do czasów współczesnych. Jak wyglądały Rakowice oraz jakie jest obecne oblicze obszaru tej dawnej wsi, zaprezentowane zostało w trzech częściach: Wieś, Przedmieście i Osiedle. Wystawę wzbogacają nagrania wspomnień mieszkańców i zdjęcia rakowiczan. Wystawa z cyklu „Zwierzyniec zaprasza…” to próba utrwalenia Rakowic w historii, świadomości i przestrzeni Krakowa.

Wystawę można zwiedzać w dniach: 23 września 2017 r. – 25 luty 2018 r.

Więcej informacji na stronie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
 

Pokaż metkę
Autor: ANNA DUDA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także