Komunikat archiwalny

Kino Pod Baranami przybliża van Gogha

Kino Pod Baranami zaprasza do bliższego zapoznania się z życiem i twórczością jednego z najwspanialszych malarzy w historii – Vincenta van Gogha. 1 i 5 października przedpremierowo pokaże film Twój Vincent”. Polsko-brytyjska animacja malarska opowiada o ostatnich dniach życia artysty w dwóch wersjach językowych. Z kolei podczas projekcji kolejnego filmu – „Vincent van Gogh. Nowy sposób widzenia” – w ramach projektu Wystawa na ekranie”, widzów czeka również niezwykła wyprawa do Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Kino Pod Baranami przybliża van Gogha
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

„Twój Vincent” to przełomowa i awangardowa polsko-brytyjska koprodukcja, ożywiony malarski obraz na ekranie. W filmie „grają” 94 dzieła Vincenta van Gogha w formie zbliżonej do oryginałów, a kolejnych 31 obrazów zostało przez twórców częściowo lub znacząco przekształconych na potrzeby filmowej opowieści. Każda z 65 tys. klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do pracowni w Polsce i Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie. „Twój Vincent” przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci. Film otworzył tegoroczną edycję Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz jest prezentowany w konkursie głównym festiwalu.

Współautorem scenariusza do filmu jest prozaik i tłumacz Jacek Dehnel („Krivoklat”), zdjęcia współtworzył Łukasz Żal („Ida”, „Joanna”), autorem muzyki jest Clint Mansell („Czarny łabędź”, „Requiem dla snu”), a wśród producentów znalazł się wybitny operator Sean Bobbitt („Drugie oblicze”). W filmie wystąpili m.in. debiutujący na wielkim ekranie Robert Gulaczyk w roli van Gogha oraz Saoirse Ronan („Brooklyn”), Aidan Turner („Hobbit. Niezwykła podróż”) i Douglas Booth („Klub dla wybrańców”).

„Twój Vincent” prezentowany będzie w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami oraz w wersji polskiej. W polskiej wersji językowej, głosu postaciom użyczyli m.in. Danuta Stenka, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Robert Więckiewicz i Józef Pawłowski. Z okazji premiery filmu, Kino Pod Baranami zaprasza również na specjalny pokaz filmu „Vincent van Gogh. Nowy sposób widzenia”. To wyjątkowa okazja do obejrzenia legendarnych dzieł holenderskiego malarza na dużym ekranie. W niezwykłym dokumencie o twórczości Vincenta van Gogha wypowiadają się zaproszeni goście, światowej sławy kuratorzy i historycy sztuki, którzy często podsuwają nowe, zaskakujące interpretacje jego klasycznych dzieł. Dzięki pełnemu dostępowi do zbiorów Muzeum van Gogha w Amsterdamie powstał genialny film o jednym z najbardziej fascynujących i uwielbianych artystów.

Projekt „Wystawa na ekranie” to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Filmy przedstawiają wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób, w znakomitej jakości obrazu HD. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki widzowie mogą oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Pomysłodawcą i głównym producentem przedsięwzięcia jest Phil Grabsky, który przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom, ukazującym dzieła w detalach, umożliwił widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Kina Pod Baranami.

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także