Komunikat archiwalny

„Kościuszko – obywatel świata” – zobacz nową wystawę

Od 22 września do końca listopada można oglądać nową wystawę plenerową pt. „Obywatel świata”, która poświęcona jest Tadeuszowi Kościuszce. Zapraszamy przed Pawilon Wyspiańskiego przy placu Wszystkich Świętych.

„Kościuszko – obywatel świata” – zobacz nową wystawę
Fot. Urząd Miasta Krakowa

Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Jerzy Waszyngton podarował ponad 200 lat temu szablę z napisem „Ameryka i Washington przyjacielowi swemu” Polakowi. Polakiem tym był Tadeusz Kościuszko. Od Stanów Zjednoczonych Kościuszko otrzymał też generalski stopień, ziemię, obywatelstwo i gratyfikację finansową. Swoim obywatelem uczyniła go też Francja.

Jego imię, co jest absolutnym ewenementem, nosi najwyższy szczyt jednego z kontynentów, a najważniejsze poświęcone mu muzeum znajduje się w Szwajcarii. O tym, jak do tego wszystkiego doszło, można dowiedzieć się z wystawy, która stanęła przed Pawilonem Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych. W tym roku mija 200. rocznica śmierci naczelnika Kościuszki.

Rok 2017 jest z tej okazji uznany Rokiem Tadeusza Kościuszki przez polski Sejm. Z tej okazji w sobotę 14 października na krakowskim Rynku zrobimy portret zbiorowy krakowian w czapkach krakuskach, a wraz z mieszkańcami Krakowa i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawi się… Tadeusz Kościuszko.

Zapraszamy wszystkich do wspólnego zdjęcia za niespełna miesiąc, a już dziś zachęcamy do obejrzenia wystawy przed Pawilonem Wyspiańskiego.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także