Komunikat archiwalny

Stary Ikarus i Jelcz wróciły na ulice Krakowa

Dzisiaj po dokładnie 10 latach od ostatniego kursu w regularnej komunikacji, na ulice Krakowa znów wyjechał Ikarus, aby wozić pasażerów. Punktualnie o godzinie 12.10 czerwony przegubowy Ikarus wyruszył z al. Przyjaźni do Dworca Płaszów, aby wykonać dwa kursy na specjalnej linii nr 198 (trasa tej linii przebiega przez rondo Kocmyrzowskie, rondo Hipokratesa, rondo Piastowskie, rondo Barei, rondo Mogilskie, rondo Grzegórzeckie, ul. Starowiślną i pl. Bohaterów Getta).

Stary Ikarus i Jelcz wróciły na ulice Krakowa
Fot. MPK Kraków

Warto przypomnieć, że Kraków był pierwszym dużym miastem w Polsce, który wycofał węgierskie autobusy z regularnej komunikacji. Czerwony przegubowy Ikarus swój ostatni kurs wykonał na linii nr 179 w dniu 24 września 2007 roku. Tym samym w Krakowie po 26 latach eksploatacji z ulic zniknęły popularne Ikarusy, których historia w Krakowie rozpoczęła się 21 października 1981 roku. Wtedy to pierwsze tego typu autobusy wyjechały z zajezdni w Czyżynach. Przez kilkanaście kolejnych lat były podstawowym, bardzo nowoczesnym jak na owe czasy, środkiem transportu.

Przejazd Ikarusem nie jest jedyną atrakcją, która została przygotowana dla pasażerów. Na linię nr 198 wyjechał też dzisiaj po raz pierwszy wyremontowany autobus Jelcz M11. Ten typ autobusu woził krakowian od 1987 do 2001 roku. MPK SA zdecydowało się kupić jeden z ostatnich eksploatowanych modeli tego typu pojazdów i wyremontować.

Jelcz M11

Od godziny 12.00 do 14.00 Jelcz M11 jest dostępny dla zainteresowanych na al. Przyjaźni. Na linię nr 198 wyjechał o 11.00 z Dworca Płaszów. Odjazdy z kolejnych przystanków zaplanowano na godziny: 14.20 z al. Przyjaźni, 15.20 z Dworca Płaszów i 16.30 z al. Przyjaźni.

Dzisiaj będzie też ostatnia okazja w tym sezonie, aby podróżować zabytkowymi tramwajami na Krakowskiej Linii Muzealnej.

Tagi: autobus, MPK

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także