Komunikat archiwalny

Muzyczny most: Sinfonietta Cracovia z Mladenem Tarbukiem w Sukiennicach

Już 8 października w Krakowie wystąpi Mladen Tarbuk – jeden z najznakomitszych reprezentantów chorwackiej sceny muzycznej. Wybitny dyrygent i kompozytor poprowadzi w Sukiennicach Sinfoniettę Cracovię, prezentując barwny program pełen przebojów muzyki słowiańskiej.

Muzyczny most: Sinfonietta Cracovia z Mladenem Tarbukiem w Sukiennicach
Fot. archiwum artysty

Mladen Tarbuk to prawdziwy człowiek renesansu – odnosi sukcesy na całym świecie nie tylko jako dyrygent, ale również kompozytor, pedagog i producent. Międzynarodowe uznanie artysta zyskał za sprawą regularnych występów w Nadreńskiej Operze Niemieckiej w Düsseldorfie, jednocześnie koncertując z najważniejszymi światowymi orkiestrami na scenach całego świata.

Koncert Chorwata z krakowską orkiestrą odbędzie się w ramach uroczystych obchodów chorwackiego Święta Niepodległości oraz 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Chorwacją. Występ zainauguruje także konferencję „Wpływ papieża Polaka Jana Pawła II na społeczność chorwacką”. Usłyszymy m.in. nostalgiczną „Chachonnę”, skomponowaną przez Krzysztofa Pendereckiego po śmierci Jana Pawła II jako muzyczny hołd złożony papieżowi. Ten napisany pierwotnie jako duet na skrzypce i altówkę utwór, prawykonany został przez Juliana Rachlina i Janine Jansen w Dubrowniku – mieście szczególnie bliskim Tarbukowi, który od 2012 roku jest dyrektorem dubrownickiego Festiwalu Letniego, jednej z najważniejszych europejskich imprez kulturalnych.

Symbolicznym nawiązaniem do polsko-chorwackich związków będzie również wykonanie inspirowanej rytmiką latynoamerykańskiego tańca „Samby da Camera” Ivo Josipovića, byłego prezydenta Chorwacji, powszechnie cenionego również jako kompozytora i animatora kultury muzycznej. Mało znanym faktem z biografii chorwackiego męża stanu jest jego dwuletni pobyt w Polsce, w trakcie którego Josipović podjął studia w Warszawie. W repertuarze wieczoru znajdzie się też kompozycja gwiazdy wieczoru: utwór „Sebastian im Traum”, nawiązujący do wiersza wybitnego austriackiego pisarza-ekspresjonisty Georga Trakla, który ostatnie miesiące życia spędził w Krakowie. Najnowsze osiągnięcia rodzimej myśli kompozytorskiej reprezentować będzie dynamiczny utwór „Sinfonietta: Time is Ticking” Macieja Bałenkowskiego, młodego kompozytora-rezydenta krakowskiej orkiestry i laureata Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta” pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego. Koncert zwieńczy wykonanie nastrojowej „Serenady na smyczki” Josefa Suka – czeskiego kompozytora uważanego za jednego z najzdolniejszych uczniów Antonína Dvořáka. Utwór, nawiązujący do najlepszych tradycji muzyki epoki romantyzmu, doskonale oddaje ducha „słowiańskiej melancholii”, tak istotnej dla kształtowania się na przestrzeni wieków wspólnoty kulturowej obecnych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, sala Siemiradzkiego, 8 października, godz. 18.00

Bilety, w cenie 30 i 20 zł, dostępne na: Ticketpro.pl, Eventim.pl oraz w punktach InfoKraków.

 

Mladen Tarbuk - plakat

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także