Komunikat archiwalny

Kulturalna środa – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

W środku tygodnia opadacie z sił? Nie ma problemu – nasze propozycje na pewno nakręcą Was pozytywnie! Dzisiaj, poza koncertami w ramach Festiwalu Sacrum Profanum, polecamy szczególnie muzyczne klimaty klubowe, są naprawdę energetyczne. A dla wielbicieli bardziej klasycznego repertuaru mamy balet, ale z pazurem! No to zaczynamy!

Kulturalna środa – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!
Fot. materiały prasowe / Cracovia Danza

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

ArtCafe Barakah startuje z nowym cyklem – Fonomatograf. Będzie to sięgnięcie do filmowych archiwów, aby wydobyć zapomniane skarby kina. Podczas Fonomatografów stare nieme filmy opatrzone zostaną muzyką na żywo. Ale nie tylko stare, również i perły kina SF i przygody z filmami klasy Z z lat 50. i 60., które w połączeniu z trip-hopowo-rockowym klimatem, dadzą zdumiewająco psychodeliczne efekty. Start dzisiaj o 20.00, wstęp wolny!

Ludowy zaprasza na Scenę Pod Ratuszem na „Zwierzenia pornogwiazdy”. Eric Bogosian sięgnął w tej sztuce po gorący od wielu już lat temat reality show. W Polsce tę formę medialnej rozrywki poznaliśmy kiedyś dzięki takim programom, jak Big Brother, Agent, Bar, czy Dwa światy. Teraz zmieniły się tytuły telewizyjnych show. Widzowie śledzą z zapartym tchem zmagania kandydatek na żonę rolnika czy przyszłych modelek w Top Model. Wszystkie te osoby tak, jak bohater Bogosiana, z anonimowych zwykłych ludzi stają się medialnymi gwiazdami. Nie zdają sobie często sprawy, jaka jest tego cena: sprzedaż swojej prywatności, a nawet intymności. To mocny tekst i bezwzględna diagnoza naszego na wskroś medialnego świata. Początek spektaklu o 19.00.

Kraków muzyką stoi, szczególnie dawną, a Balet Dworski Cracovia Danza pokazuje jej piękno w nowoczesny sposób. Na deskach teatru Variété pokaże „Ballet des arts”, multimedialne widowisko muzyczno-taneczne. Jego podstawą jest kompozycja napisana przez Jeana-Baptiste’a Lully’ego dla Ludwika XIV i jego dworu, na którą składa się seria obrazów prezentujących rozmaite rzemiosła i zawody, m.in. rolnictwo, polowanie, jubilerstwo, chirurgię czy nawigację morską. Klasyczne składniki – muzykę, śpiew i taniec – uzupełniają akcenty współczesne: sztuka prowadzenia wojny ilustrowana będzie pokazem laserowy, a prologiem do obrazu poświęconego malarstwu – odgłos tworzenia na murze graffiti. W spektaklu zobaczycie sopranistkę Joannę Radziszewską, zespół muzyki dawnej Estravaganza i Balet Dworski „Cracovia Danza”. Za laserowe iluminacje i żonglerkę artystyczną odpowiada Krystian Minda, uczestnik telewizyjnego show „Mam talent”. Król-Słońce, koneser zmysłowych przyjemności i sztuk pięknych, byłby zachwycony, a teraz Wy macie taką okazję! Początek o godz. 19.00, Krakowski Teatr Variété, ul. Grzegórzecka 71.

Lubimy jubileusze, to bezsprzeczny fakt. Tym razem świętujemy wspólnie 40. rocznicę istnienia Teatru KTO! Jego sceną jest ulica, deptak, rynek miejski czy plac targowy, ale jubileusz obchodzi w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Wydarzenie rozpocznie się przed budynkiem na pl. Świętego Ducha widowiskiem multimedialnym „Teatr KTO – retrospektywa, które będzie „panoramą emocjonalnych obrazów z przeszłości” i przypomni najważniejsze momenty w historii zespołu. W tym szczególnym spotkaniu artystycznym wezmą udział współpracownicy i widzowie towarzyszący Teatrowi KTO od wielu lat. Rozpoczęcie o 19.00.

Muzykom, grajkom, a przede wszystkim wielbicielom dobrej muzyki każdego gatunku polecamy Alchemię: o 21.00 zacznie się tam „Music Blender”, czyli właściwie jamowanie! Inicjatorem cyklu jest krakowska grupa Gadabit, która jak zwykle otworzy wieczór krótkim setem. A potem już możecie grać różne style muzyczne (jazz, hip-hop, etno, funk, freestyle…, a najlepiej wszystko na raz), więc jeżeli tylko umiecie, weźcie instrument albo bęben i piszczałkę i wpadajcie! Muzyka nie ma granic stylistycznych, dlatego nie jest to ani jam jazzowy, ani bluesowy, a najważniejsze, żeby z wymieszania wszelkich dostępnych opcji, powstawało coś, czego jeszcze nie było. Jak dotąd udało się stworzyć dużo wyjątkowych momentów, które trudno by jednoznacznie zaszufladkować, a świetni freestylerzy wzbogacili muzykę niebanalnymi tekstami. Do dyspozycji uczestników będą bębny, piec bassowy, gitarowy, decks…

Jeśli coś jest dobre, to dlaczego nie podwoić przyjemności? Zapraszamy Was zatem na kolejną, środową winylową przyjemnostkę. Wszystkich zainteresowanych Open deckami zapraszamy do grupy Szpitalna 1 Open Decks Crew. Żeby zagrać na Open decks, wystarczy się zgłosić poprzez wiadomość prywatną lub e-mail: info@szpitalna1.com z tytułem Open Decks #36. Na Open decks przynieście własne słuchawki i systemy; start na Szpitalnej 1 o 20.00.

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA