Komunikat archiwalny

Wystawa w Muzeum UJ przybliża historię Stanów Zjednoczonych

Od 22 września 2017 roku w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego można oglądać wystawę „Droga ku nieznanemu... Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki”. Przybliża ona losy ekspedycji zorganizowanej przez prezydenta USA Thomasa Jeffersona, która przeszła do historii zdobywania amerykańskiego Zachodu jako wyprawa Meriwethera Lewisa i Williama Clarka, ale przez potomnych została zapamiętana jako Korpus Odkrywców. Wystawa jest czynna do końca tego roku.

Wystawa w Muzeum UJ przybliża historię Stanów Zjednoczonych
Fot. materiały prasowe / Muzeum UJ

Ekspozycję tworzą materiały zgromadzone przez Adama Piekarskiego – członka Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie, Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian oraz Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego, podróżnika, autora wydawnictw o tematyce indianistycznej, od wielu lat promującego tubylcze kultury Ameryki Północnej w Polsce.

Tematem wystawy jest znane wydarzenie z amerykańskiej historii, z lat 1804–1806: wyprawa Meriwethera Lewisa i Williama Clarka nad Pacyfik. Z wydarzeniem tym związany jest fakt zakupu w 1803 francuskiej prowincji Luizjany roku przez Stany Zjednoczone. Ekspedycja Lewisa i Clarka trwała od 14 maja 1804 do 23 września 1806 roku. Była to pierwsza udana wyprawa na zachodnie tereny państwa. Dwaj badacze, wyruszając w kierunku Pacyfiku, wkraczali na niezbadany dotychczas teren, który zamieszkiwały jedynie indiańskie plemiona, z których wiele nigdy nie miało kontaktu z białym człowiekiem.

Latem 2014 roku Adam Piekarski udał się w trzymiesięczną podróż po Stanach Zjednoczonych śladami wyprawy Lewisa i Clarka. Na wystawie zaprezentowano część bogatej dokumentacji fotograficznej, będącej pokłosiem tej podróży, przedmioty dotyczące charakteru wyprawy oraz artefakty kultury materialnej indiańskich plemion obszaru górnej Missouri. Zarówno fotografie, jak i eksponaty opatrzono wyczerpującymi komentarzami Adama Piekarskiego. Poprzez zaprezentowane fotografie, mapy, przedmioty oddające charakter ekspedycji oraz tubylcze artefakty, wystawa obrazuje epokowe wydarzenie z historii Stanów Zjednoczonych, ukazując materialny dorobek wielu plemion, które członkowie ekspedycji napotkali na swej drodze podczas wędrówki nad Pacyfik.

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także