Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Muzyka zimnej północy

Po współczesnej muzyce USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii przyszła pora na dźwięki rodem z zimnej północy. 8. edycja Festiwalu Sacrum Profanum rozpocznie się 12 września i poświęcona będzie twórczości artystów z krajów nordyckich.

Festiwal Sacrum Profanum organizowany jest od 2003 roku. Wciąż się rozwija i zaskakuje. W tym roku w ramach Sacrum Profanum realizowane będą 4 projekty – „Freak”, kierowany do szerokiej grupy odbiorców muzyki alternatywnej, „Modern Classic”, dla fanów muzyki współczesnej, gdzie rarytasem będzie ponad 90% polskich prawykonań, „Made in Poland”, prezentacja rodzimych twórców w mistrzowskich wykonaniach i „Linia Muzyczna”, seria książek poświęconych współczesnej scenie muzycznej w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ponadto jak zawsze czekają na nas najlepsi wykonawcy z całego świata i wyjątkowe przestrzenie postindustrialne, w których festiwal zadomowił się na dobre.

Formuła festiwalu ma dwie główne osie. Pierwszą jest prezentacja współczesnej muzyki, w której przeplatają się motywy sacrum i profanum. Druga, to kryterium geograficzne. I tak poszczególne edycje festiwalu poświęcone były m.in. współczesnej muzyce: amerykańskiej, niemieckiej i brytyjskiej. Motywem przewodnim tegorocznego, ósmego już Festiwalu Sacrum Profanum będzie twórczość krajów nordyckich.

Podczas ośmiu monograficznych koncertów będzie można usłyszeć dzieła najwybitniejszych kompozytorów Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii – w tym dwojga najgorętszych dziś kompozytorów fińskich – Kaiji Saariaho i Mangusa Lindberga. Trzy utwory Kaiji Saariaho, w tym skomponowane niedawno Notes on Light (2010), będą miały swoją polską premierę 15 września. Wykona je zespół międzynarodowych solistów - musikFabrik. Podczas tego samego koncertu, w ramach projektu Made in Poland, artyści przedstawią również „Quartetto per archi” Krzysztofa Pendereckiego. Cztery kompozycje Lindberga – m.in. Coyote Blues (1993) i Jubilees (2002) po raz pierwszy w Polsce zabrzmią 13 września. Festiwalowej publiczności przybliżą je artyści paryskiego Ensemble Intercontemporain. Zespół wykona również „Łańcuch 1” (1983) Witolda Lutosławskiego.

Oprócz wspomnianych wyżej musikFabrik i Ensemble Intercontemporain, muzykę z dalekiej Północy będzie odkrywać przed publicznością krakowskiego festiwalu jeszcze siedem innych, renomowanych zespołów – m.in. London Sinfonietta, Klangforum Wien, Ensemble Recherche czy Ensemble Modern.

Największą gwiazdą Festiwalu będzie trzydziestopięcioletni Jón „Jónsi” Þór Birgisson – gitarzysta i wokalista islandzkiej grupy Sigur Rós. Artysta da dwa koncerty – 17 i 18 września, w ramach trasy koncertowej „Go Tour 2010”, promującej jego solowy album. „Jónsi” w niezwykły sposób łączy muzykę, teatr i multimedia. Jego twórczość zawdzięcza swoją specyfikę smyczkowi wiolonczelowemu, którego muzyk używa do gry na gitarze elektrycznej oraz wokalowi, w którym często sięga po falset.

Festiwal Sacrum Profanum organizowany jest od 2003 roku. W ciągu siedmiu lat stał się międzynarodowym projektem, zyskał status jednego z najbardziej prestiżowych i docenianych przez światową krytykę wydarzeń muzycznych Europy. W tym roku dyrektor artystyczny festiwalu – Filip Berkowicz oraz organizator i producent przedsięwzięcia – Krakowskie Biuro Festiwalowe, zostali nominowani do nagrody „Gwarancje Kultury” TVP Kultura za „stworzenie trwałej jakości artystycznej festiwali Misteria Paschalia i Sacrum Profanum”. Kolejne edycje Sacrum Profanum relacjonują dziennikarze z Polski i zagranicy – wśród zagranicznych, korespondenci tak prestiżowych redakcji jak np. BBC, „The Times” czy „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Więcej informacji i szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.sacrumprofanum.com (JK)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-09-02
Data aktualizacji: 2010-09-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź