Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Środa w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!

W jesiennych zmaganiach pogody czasem panuje słońce, a czasem deszcz – dzisiaj zdecydowanie wygrywa słońce. Mamy więc podwójną okazję do wyjścia w miasto, bo kolorami mieni się nie tylko aura. Środowa oferta kulturalna to istny kalejdoskop wydarzeń – i tych wesołych, śmiesznych, i tych skłaniających do refleksji! A oto, co wybraliśmy na połowę tego tygodnia.

Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Zaczynamy od Bagateli, która zainaugurowała swój 73. sezon „prawdopodobnie najzabawniejszą komedią świata”, jak obiecywał reżyser Maciej Wojtyszko „To jest farsa. To jest teatr. To jest życie!” – słowa te padają z ust Lloyda Dallasa, reżysera teatralnego usiłującego doprowadzić do końca chyba najdłuższą próbę generalną w karierze. Zespół przygotowujący się do wystawienia dość kiepskiego spektaklu „Co widać”, zdaje się bardziej przejmować własnymi problemami osobistymi niż dobrym występem. Nazajutrz premiera, a katastrofa wisi w powietrzu: aktorzy nie pamiętają kwestii, dekoracje się sypią, rekwizyty gubią lub wprost przeciwnie, jest ich za dużo, zwłaszcza... sardynek. Farsa „Czego nie widać” Michaela Frayna to ponadczasowa i przezabawna opowieść o teatrze od kuchni, pełna finezyjnych dialogów demaskujących ludzkie słabości i śmiesznostki. Zabawa gwarantowana! Początek o 16.00 na scenie przy Karmelickiej.

Któż z nas nie lubi czeskich komedii? Specyficzny humor naszych sąsiadów zawsze w nas wywołuje – czasem niemal mimowolną wesołość. Spędźmy zatem wesoły wieczór w towarzystwie czterech życiowych nieudaczników: dyrygenta, który w wypadku stracił powieki, cierpiącego na gigantyzm mykologa, nieśmiałego urzędnika skarbówki i bezrobotnego wynalazcy oraz czterech niezwykłych Sarenek. Mogą one spełnić jedno – i jak to w bajkach bywa – pierwsze wypowiedziane życzenie każdego z tych pechowców. Czym grozi takie spełnianie życzeń, przekonajcie się sami. Dziś zapraszamy do Ludowego, Scena Pod Ratuszem, godz. 19.00, naSarenki”!

Muzyczne wzruszenia, zabawa i śmiech oraz pełne pasji musicale – to na Was będzie czekać na „Broadway Exclusive” w teatrze Variété! Zaśpiewa Jakub Wocial oraz zaproszeni przez niego goście z kraju i zagranicy: Sanne Mieloo, Aleksandra Bieńkowska oraz Paulina Janczak. Scena będzie się mienić się kolorami, a orkiestra stworzy unikatowe tło dla wokalnych uniesień gwiazd europejskiej sceny musicalowej. Aranżacje muzyczne wykonał wspaniały kompozytor Jan Stokłosa. Choreografię taneczną stworzył hiszpański choreograf Santiago Bello. Widzowie przeżyją niezwykłą podróż muzyczną przez dwa stulecia istnienia musicalu, której nikt nie zapomni przez długi czas. Artyści prezentują utwory pochodzące ze spektakli, które nieustannie zachwycają widzów na całym świecie. „Les Misérables”, „Miss Saigon”, „Jesus Christ Superstar”, „Fosse, Porgy & Bess”, czy doskonale znane „West Side Story” to tylko niektóre z pozycji. Niewątpliwą niespodzianką dla widzów będzie utwór z musicalu „Metro”. Dzisiaj o 18.00 stolica musicalu trafi na chwilę do Krakowskiego Teatru Variété, na ul. Grzegórzecką 71.

Zachęcamy Was jednak nie tylko do spędzenia czasu na rozrywce lekkiej, łatwej i przyjemnej. Kto z Was jest gotowy, by zmierzyć się z tematem trudnym, ale niezwykle aktualnym, niech się wybierze do Teatru Starego. Na Scenie Kameralnej przy ul. Starowiślnej o 18.00 zobaczy tam „Podopiecznych”. To sztuka, która uderza w nerw czasu i bierze głos w dyskusji o palącej kwestii uchodźców i kondycji europejskiego humanizmu. Kiedy w 2012 roku Elfriede Jelinek napisała sztukę, dla której inspiracją były autentyczne wydarzenia – okupacja wiedeńskiego kościoła przez grupę zdesperowanych imigrantów, którzy od wielu miesięcy oczekiwali na decyzję o przyznaniu im prawa pobytu w Austrii – nikt nie przypuszczał, że problem uchodźców już wkrótce rozleje się na całą Europę i wywróci stary porządek do góry nogami. Kontrowersyjna pisarka oddaje głos uciekinierom, którzy niczym antyczny chór (Jelinek odwołuje się do Błagalnic Ajschylosa) opowiadają o swoich traumach i przeżyciach, jednocześnie błagając o ratunek. Ich lament miesza się z medialnymi informacjami, echami unijnej polityki i wypowiedziami obywateli Starego Kontynentu.

Do refleksji skłania również obraz w reżyserii Sebastiána Lelio, „Fantastyczna kobieta”. Zobaczycie go w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na specjalnym, przedpremierowym pokazie o godz. 20.45. Marina nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd. Kiedy jej partner nieoczekiwanie trafia do szpitala, kobieta musi skonfrontować się z jego rodziną i walczyć o swoje uczucia i godność. Polecamy!

Dzisiaj, 4 października, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Pomysł na jego wprowadzenie narodził się w roku 1931 we Florencji. Idealną datą wydał się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. To świetna okazja, by podjąć temat obecności zwierząt w naszym życiu, a zaprasza do takiej dyskusji kino Mikro. O godz. 16.15 pokaże dwa wyjątkowe filmy zrealizowane przez BBC Earth w technologii 3D. Produkcje zrealizowane z hollywoodzkim rozmachem, którym daleko do nudnych programów telewizyjnych. Filmy godne wielkiego ekranu, które przeniosą Was w niezwykły świat, który zachwyca i wzrusza! „Mali giganci 3D” to produkcja, która przenosi w świat miniaturowych bohaterów pokazując, że im ktoś jest mniejszy, tym większe są jego przygody. Ten fascynujący film ukazuje, jak wielką odwagą i „supermocami” muszą wykazać się małe stworzenia, by wygrać w tytanicznej walce o przetrwanie. Pionierskie ujęcia kamery i najnowocześniejsze efekty 3D pozwoliły na uzyskanie efektu głębokiej intymności w obserwacji świata, która pozwala widzom naprawdę zobaczyć i poczuć, jak wygląda życie, kiedy ma się niecałe 30 cm wzrostu. Z kolei „Dzika Afryka 3D” powstała przy użyciu najnowocześniejszej technologii, aby móc przenieść widzów prosto do dzikiego serca Afryki i pozwolić przeżyć spektakularne safari. Przewodnikiem przez to zaczarowane miejsce jest woda. To ona rzeźbi dziką Afrykę, dając życie, gdziekolwiek się pojawia. Podróżuje przez stepy wraz z sezonowymi wiatrami, spływa kaskadą wzburzonych rzek lub ochrania podwodne miasta raf koralowych. To przygoda, podczas której uwierzycie, że prawdziwy świat jest o wiele bardziej nadzwyczajny i inspirujący niż fikcja! Duzi czy mali – przyjdźcie koniecznie!

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego tak mało zarabiamy? Dlaczego tak wielu z nas czuje się wykorzystywanych przez swojego pracodawcę? Czy reguły polskiego rynku pracy można zmienić? Dyskusji na te tematy i poszukiwaniu odpowiedzi na wspomniane pytania poświęcone będzie dzisiejsze spotkanie w Spółdzielni Ogniwo na Paulińskiej 28. Początek o godz. 19.00, a okazją jest krakowska premiera książki Rafała Wosia,To nie jest kraj dla pracowników”. W spotkaniu i dyskusji wezmą udział: Rafał Woś – autor, publicysta m.in. „Dziennika. Gazety Prawnej” i „Polityki”, laureat Nagrody Fikusa i Grand Press Economy, Justyna Samolińska – członkini Zarządu Krajowego Partii Razem, dziennikarka STRAJK.eu, Krzysztof Mazur – politolog, prezes Klubu Jagiellońskiego, członek Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP. Spotkanie poprowadzi Michał Kowalówka, pracownik naukowy Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

A na koniec zapraszamy do Centrum Kultury Żydowskiej na kolejne spotkanie z cyklu „Bajit Chadasz. Dziedzictwo, pamięć, wspólnota obywatelska”. Dzisiejszy wieczór to gratka szczególnie dla miłośników sztuki i reżyserii filmowej, odbędzie się bowiem pokaz filmu „Halinie in memoriam”. Obraz poświęcony jest Halinie Paszkowskiej, pierwszej polskiej filmowej operatorce dźwięku. Początek o godz. 18.00, ul. Meiselsa 17.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-04
Data aktualizacji: 2017-10-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź