Komunikat archiwalny

Zapraszamy na 62. Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Stowarzyszenie Leśny Partyzant zaprasza miłośników muzyki jazzowej od 3 do 9 listopada na koncerty festiwalowe 62. Krakowskich Zaduszek Jazzowych. To najstarszy festiwal jazzowy na świecie.

Zapraszamy na 62. Krakowskie Zaduszki Jazzowe
Fot. materiały prasowe

Ideą i tradycją festiwalu jest zachowanie pamięci i wspomnień o muzykach jazzowych, którzy odeszli. Dlatego też festiwal corocznie odbywa się w okolicach Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. W tym roku wydarzenia festiwalowe, jak zwykle uświetnią gwiazdy światowego i polskiego jazzu.

Fascynacja muzyką jazzową w Polsce zrodziła się jeszcze w czasach przedwojennych, ale tuż po wyzwoleniu nastąpiło coś w rodzaju niemal fanatycznego uwielbienia dla tego gatunku muzyki. Dziś tłumaczy się to ucieczką środowisk intelektualnych od ponurej politycznie rzeczywistości do namiastki poczucia wolności, jaką wówczas dawał jazz.

W latach 50. w Polsce było już wielu znakomitych muzyków jazzowych grających na światowym poziomie. Znali się wszyscy, ale nie mieli możliwości spotkać się razem. Jedynym dniem w ciągu roku, w którym wszyscy dysponowali czasem, był Dzień Zaduszny. I właśnie tego dnia w 1954 roku doszło do spotkania wszystkich polskich jazzmanów na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi. Chociaż tamto muzykowanie nie miało charakteru koncertowego było to pierwsze ogólnopolskie jam session. Do historii przeszło jako pierwsze Krakowskie Zaduszki Jazzowe.

Rok później II Krakowskie Zaduszki Jazzowe odbyły się w Domu Kultury w Zabrzu, ale już wszystkie kolejne festiwale pozostały na zawsze w Krakowie.

Zobacz także:

 

Pokaż metkę
Autor: ANNA DUDA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także