Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rodzinna kamienica Szymborskiej zyskała pamiątkową tablicę

W piątek 6 października na ścianie budynku przy ulicy Radziwiłłowskiej 29 odsłonięta została tablica poświęcona pamięci Wisławy Szymborskiej. Mieści się tam kamienica, w której rodzina przyszłej Noblistki zamieszkała po przeprowadzce do Krakowa w 1929 r. Wisława miała wtedy sześć lat. Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja „Zawsze Warto” i Fundacja Wisławy Szymborskiej. Miasto Kraków partycypowało w połowie kosztów przygotowania i wykonania tablicy.

W XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Radziwiłłowskiej 29 Wisława Szymborska mieszkała z rodzicami i siostrą w latach 1929–1948. Kamienicę zakupił Wincenty Szymborski,  ojciec poetki. Rodzina Szymborskich zajęła sześciopokojowe mieszkanie na pierwszym piętrze. „Duże wysokie pokoje, stiuki na suficie, stare meble, dywany, fortepian – typowe mieszkanie ludzi pochodzących ze sfer inteligencko-ziemiańskich. Nie było łazienki, ale w kuchni stała wanna. Dziewczynki zajmowały jeden pokój, ich niania mieszkała w służbówce, do której wchodziło się przez schody prowadzące z sieni” – czytamy w biografii Wisławy Szymborskiej autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej „Pamiątkowe rupiecie” (Znak 2012). Wiosną 1948 r. Wisława Szymborska, po ślubie z Adamem Włodkiem, zamieszkała wraz mężem w jego pokoju w Domu Literatów na ul. Krupniczej 22.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy, co nastąpiło o godz. 17, odbył się wykład prof. Leonarda Neugera pt. „Z rękopisem Vermeera w torebce. Kilka słów o drodze Wisławy Szymborskiej do Rijskmuseum w Amsterdamie”. Po nim można było wysłuchać koncertu kwartetu smyczkowego POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie. W czasie uroczystości zaprezentowany został okolicznościowy druk wydany specjalnie z tej okazji przez S.I.W. Znak (limitowana edycja). Znalazły się w nim rękopisy i notatki do wierszy ze wszystkich książek poetyckich Wisławy Szymborskiej: od „Czarnej piosenki” (1948) po „Wystarczy” (2012) – po jednym wierszu z każdego tomu.

Fundatorami tablicy pamiątkowej są: Miasto Kraków, Fundacja „Zawsze Warto”, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Państwo Elżbieta i Jan oraz Michał Pindel i Magdalena Tyllo – obecni gospodarze kamienicy.

Adres: ul. Radziwiłłowska 29, Kraków
pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-10-07
Data aktualizacji: 2017-10-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź