Komunikat archiwalny

W niedzielę Mladen Tarbuk poprowadzi Sinfoniettę Cracovię

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki klasycznej – ale nie tylko – w niedzielę, 8 października, do Sukiennic! Wystąpi tam Mladen Tarbuk – jeden z najznakomitszych reprezentantów chorwackiej sceny muzycznej. Wybitny dyrygent i kompozytor poprowadzi w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. Sinfoniettę Cracovię, prezentując barwny program pełen przebojów muzyki słowiańskiej.

W niedzielę Mladen Tarbuk poprowadzi Sinfoniettę Cracovię
Fot. archiwum artysty

Mladen Tarbuk jest prawdziwym człowiekiem renesansu – odnosi sukcesy na całym świecie nie tylko jako dyrygent, ale również kompozytor, pedagog i producent. Międzynarodowe uznanie artysta zyskał za sprawą regularnych występów w Nadreńskiej Operze Niemieckiej w Düsseldorfie, jednocześnie koncertując z najważniejszymi światowymi orkiestrami na scenach całego świata.

Koncert Chorwata z krakowską orkiestrą odbędzie się w ramach uroczystych obchodów chorwackiego Święta Niepodległości oraz 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Chorwacją. Symbolicznie nawiąże też do nich wykonanie inspirowanej rytmiką latynoamerykańskiego tańca „Samby da Camera” Ivo Josipovića, byłego prezydenta Chorwacji, powszechnie cenionego również jako kompozytora i animatora kultury muzycznej. Raczej nieznanym faktem w biografii chorwackiego polityka jest jego dwuletni pobyt w Polsce, w trakcie którego Josipović podjął studia w Warszawie.

W repertuarze wieczoru znajdzie się też kompozycja gwiazdy wieczoru: utwór „Sebastian im Traum”, nawiązujący do wiersza wybitnego austriackiego pisarza-ekspresjonisty Georga Trakla, który ostatnie miesiące życia spędził w Krakowie. Najnowsze osiągnięcia rodzimej myśli kompozytorskiej reprezentować będzie dynamiczny utwór „Sinfonietta: Time is Ticking” Macieja Bałenkowskiego, młodego kompozytora-rezydenta krakowskiej orkiestry i laureata Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta” pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego. Koncert zwieńczy wykonanie nastrojowej „Serenady na smyczki” Josefa Suka – czeskiego kompozytora uważanego za jednego z najzdolniejszych uczniów Antonína Dvořáka. Utwór, nawiązujący do najlepszych tradycji muzyki epoki romantyzmu, doskonale oddaje ducha „słowiańskiej melancholii”, tak istotnej dla kształtowania się na przestrzeni wieków wspólnoty kulturowej obecnych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

niedziela, 9 października, Sukiennice, godz. 18.00

bilety w cenie 30 i 20 zł – dostępne na: Ticketpro.pl, Eventim.pl oraz w punktach InfoKraków

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także