Komunikat archiwalny

„Weselisko” na Rynku Podgórskim, czyli Polaków portret własny

Dziś, w sobotę 7 października o godz. 18 Rynek Podgórski zamieni się w wielką scenę, na której wybitni krakowscy aktorzy wszystkich pokoleń wcielą się w role uczestników współczesnego polskiego wesela. „Weselisko”, czyli plenerowe widowisko oparte na motywach „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, specjalnie na tegoroczną Noc Poezji przygotował Teatr KTO. Scenariusz napisali wspólnie Bronisław Maj i Jerzy Zoń.

„Weselisko” na Rynku Podgórskim, czyli Polaków portret własny
Fot. sckm.krakow.pl / materiały prasowe

Wesele jest sytuacją, w której spotykają się przedstawiciele wszystkich grup i warstw społeczeństwa, co daje okazję do zbudowania syntetycznego „Polaków portretu własnego”. Jak podkreśla reżyser spektaklu i dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń, ten zbiorowy wizerunek w „Weselisku” jest próbą krytycznego, ale pełnego „gorzkiej miłości” (jak u Wyspiańskiego) pokazania dzisiejszego stanu naszej zbiorowej tożsamości. Jest próbą – w innych, współczesnych realiach: w epoce internetu i „globalnej wioski” – pokazania naszych zbiorowych kompleksów, marzeń, dążeń, konfliktów, postaw, emocji. Jest także – poprzez obecność klasycznych tekstów polskiej poezji i dramatu – próbą dyskusji z tradycją i historią. Tonacja przedstawienia nie jest jednorodna: są w nim motywy dramatyczne, ale i komiczne, groteskowe, satyryczne – jak w „Weselu”. I – jak tamże – wielką rolę odgrywa tu muzyka, taniec, scenografia (już nowoczesna, multimedialna).

W spektaklu – obok fragmentów „Wesela” –  wykorzystano także, w przytoczeniach i parafrazach, teksty I. Krasickiego, A. Mickiewicza, J. Słowackiego, Z. Krasińskiego, C.K. Norwida, A. Fredry, K. Przerwy-Tetmajera, J. Tuwima, K.I. Gałczyńskiego, C. Miłosza,  Z. Herberta… 

W „Weselisku” wezmą udział wybitni krakowscy aktorzy wszystkich pokoleń (m.in. A. Dymna, D. Segda, B. Schimscheiner, J. Trela, E. Linde Lubaszenko, A. Nawojczyk, K. Jędrysek), aktorzy Teatru KTO, śpiewacy (J. Słowińska), muzycy i tancerze.

  • Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
  • Choreografia: Jarosław Staniek
  • Muzyka: Joanna Słowińska z Zespołem
  • Inscenizacja i reżyseria – Jerzy Zoń

Więcej informacji na stronie internetowej Teatru KTO.             

Adres:
Rynek Podgórski, Kraków

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także