Komunikat archiwalny

Dziś w Tyńcu zabrzmią pieśni św. Hildegardy

W sobotę, 7 października, zapraszamy do opactwa w Tyńcu na niecodzienny koncert „Fragmenty Ordo Virtutum i inne śpiewy św. Hildegardy z Bingen (1098–1179)” w wykonaniu zespołu wokalnego Flores Rosarum. Odbędzie się on w ramach IV Międzynarodowego Kongresu św. Hildegardy.

Dziś w Tyńcu zabrzmią pieśni św. Hildegardy
Fot. Fundacja Chronić Dobro / Studiowall

Hildegardzie udało się utrwalić w pięknie słowa i melodii tęsknotę za relacją człowieka z Bogiem. Pieśni są owocem jej modlitw, dlatego jej duchowa, intelektualna i artystyczna spuścizna należy do skarbca Europy i jest świadectwem piękna, które nie zatrzymuje na sobie, ale kieruje w stronę Boga i w duchu benedyktyńskiego zawołania „ora et labora”, stanowi zaproszenie do łączenia pracy z modlitwą, rozumu z wiarą, nieba z ziemią.

Cel pieśni św. Hildegardy to możliwość spotkania z Bogiem, zaproszenie do podjęcia „ryzyka” tej podstawowej relacji, z której pochodzi człowiek i do której, świadomie czy nieświadomie, tęskni. Nie jest to zaproszenie nachalne; Hildegarda w całej swej delikatności nakreśla jedynie drogę, pozostawiając cała wolność po stronie człowieka. Wsłuchując się w melodie, które zostały wybrane do koncertu, wsłuchać się można we własne życie. Nie dzieje się to od razu – wymaga wrażliwości, pokory, wierności i cierpliwości, a przede wszystkim otwartości. Melodie te mogą w człowieku żyć, jeżeli pozwoli, aby go dotknęły i obudziły tęsknotę za Bogiem. Więcej informacji na stronie www.kultura.benedyktyni.com.

Żeński zespół wokalny Flores Rosarum („płatki róż”) powstał z 2007 r. z umiłowania niezwykłego dzieła muzycznego średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen. Założycielką zespołu jest s. Susi Ferfoglia. Zespół skupia śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi. W jego skład wchodzą: Adrianna Bujak, Magdalena Jaworek, Maria Klich, Anita Pyrek-Nąckiewicz, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer.

 

kościół opactwa w Tyńcu, sobota, 7 października, godz. 20.30

bilety: w cenie 40 zł, są do nabycia przed koncertem w recepcji Domu Gości

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także