Komunikat archiwalny

W Krakowie aplikacja mobilna pomoże złapać Pegaza

Już od poniedziałku, 9 października, można bezpłatnie pobierać aplikację mobilną „Złap Pegaza w Krakowie”, która siedmioma szlakami prowadzi po najbardziej inspirujących literacko, a równocześnie nieoczywistych, miejscach w Krakowie.

W Krakowie aplikacja mobilna pomoże złapać Pegaza
Fot. materiały prasowe

Miejsca wytypowali krakowscy pisarze: Wit Szostak, Jerzy Franczak, Adam Miklasz, mieszkający pod Wawelem tłumacze – obcokrajowcy: Silvia Bruni i Lynn Suh oraz słuchacze Radia Kraków, którzy zagłosowali w plebiscycie. Osobną, „sentymentalną”, trasę stworzyły osoby od dawna żyjące w Krakowie. Znalazły się na niej miejsca, które trwają pomimo przemian, jak Księgarnia „Pod Globusem”, Stary Kleparz, pomnik psa Dżoka, istniejący od przed wojny antykwariat na ul. św. Jana (naprzeciwko kultowej kawiarni „Rio”).

Na siedmiu trasach wędrówki znalazło się w sumie 35 punktów, niektóre dość zaskakujące, np. wśród kilku propozycji Adama Miklasza jest czołg na os. Górali i Park Ratuszowy w Nowej Hucie – dzielnicy, w której ratusza nigdy nie było. Jerzy Franczak wskazał m.in. huśtawkę Gombrowicza w Podgórzu i fort św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty, Amerykanin Lynn Suh – dający poetyckie natchnienie buk na Plantach, Wit Szostak wybrał m.in. Drogę Krzyżową autorstwa Jerzego Nowosielskiego w kościele na Azorach, witraże w Pawilonie Wyspiańskiego i skrzyżowanie ulic Bożego Ciała z Miodową, opisane w opowiadaniu „Sarni braciszek” Leo Lipskiego. Natomiast słuchacze „Radia Kraków” wskazali niedzielny kiermasz książek pod Halą Targową na Grzegórzeckiej i „Gołębnik” – serce krakowskiej polonistyki.

Jeśli aplikacja się spodoba, zostanie poszerzona o kolejne punkty oraz przetłumaczona na języki obce i przystosowana do innych systemów operacyjnych. Projekt realizowany jest przez fundację Bookowy Dom, a dofinansowany został ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także