Komunikat archiwalny

Seniorzy pokazali, że sport nie zna granic wieku

Dwa dni rywalizacji, dwanaście konkurencji, trzy kategorie wiekowe, 306 zawodników, w tym 135 kobiet, i pogoda jak na zamówienie – tak podsumować można III Mistrzostwa Krakowa Seniorów 60+ o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa, które odbyły się 27–28 września w obiektach Klubu Sportowego „Bronowianka”. Najstarsza uczestniczka i najstarszy uczestnik (odpowiednio 89 i 91 lat) mogliby wielu zawstydzić.

Seniorzy pokazali, że sport nie zna granic wieku
Fot. telewizja.krakow.pl

Organizatorem mistrzostw była Gmina Miejska Kraków, a realizatorem – Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Zarząd Wojewódzki. Partnerzy przedsięwzięcia to: Rada Krakowskich Seniorów, Krakowskie Centrum Seniora, Centra Aktywności Seniora z Krakowa i Klub Sportowy „Bronowianka”. Zawody otworzyła doradca prezydenta  Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz.

Mistrzostwa przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: 60+,70+ i 80+, z podziałem na kobiety i mężczyzn, w 12 konkurencjach: badminton, biegi na trzech dystansach (300 m, 600 m, 900 m), bule, brydż (rozgrywany w SP nr 153 na ul. Na Błonie), cyklotrial rowerowy, nordic walking (marsz po labiryncie), pływanie (50 m stylem dowolnym), ringo, szachy (w SP nr 153 na ul. Na Błonie), tenis, tenis stołowy, wielobój sprawnościowy (budowanie wieży, rzutki do tarczy, rzut kołami hula hop, drabina, rzut beretem).

Poza tym odbyły się trzy konkurencje bez rywalizacji sportowej: nordic walking na trasie marszu o długości około 5 km (instruktaż prawidłowego chodzenia z kijami wraz z   profesjonalną rozgrzewką, wymarsz na trasę, po powrocie konkurencja marsz po labiryncie z kijami), aqua aerobik (trening pod okiem profesjonalnego instruktora z grupą seniorów), slow jogging (pokaz, instruktaż i trening).

Rywalizację śledzili i oceniali sędziowie związkowi i Małopolskiego TKKF. Wszyscy zawodnicy otrzymali pakiety startowe: okolicznościową koszulkę, wyżywienie, butelkę wody.                   

Ceremonia zakończenia odbyła się w dużej hali „Bronowianki”. Najlepsi zawodnicy odebrali na podium puchary, medale, dyplomy i bony o wartości: 100 zł, 70 zł, 50 zł na zakup sprzętu sportowego. Najstarsi zawodnicy zostali nagrodzeni bonami w wysokości 100 zł.

– Mistrzostwa przebiegły w serdecznej i miłej atmosferze, stworzonej przez uczestników i organizatorów, i przy pięknej pogodzie. Całą imprezę obsługiwało 50 osób (40 sędziów i 10-osobowa obsługa techniczna), byli to głównie wolontariusze działacze TKKF, wolontariusze z CAS-ów i Krakowskiej Rady Seniorów – podsumowuje Karol Oleksy, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Małopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej oraz główny sędzia mistrzostw.

Mistrzostwa Krakowa Seniorów 60+ o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa organizowane są od trzech lat w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych PASIOS.

 

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także