Komunikat archiwalny

Pamięci prof. Aleksandra Birkenmajera - wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej

Biblioteka Jagiellońska zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Pamięci prof. Aleksandra Birkenmajera 1890-1967”. Wydarzenie odbędzie się 14 października o godz. 13:00 w sali wystawowej BJ – wejście od ul. Oleandry 3.

Pamięci prof. Aleksandra Birkenmajera - wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej
Fot. Biblioteka Jagiellońska

Jak ująć i opisać w ramy życie i twórczość człowieka tak wszechstronnego, pełnego pasji i chęci poznania tego co nowe i nieznane? Warto sięgnąć do zasobów rękopiśmiennych przechowywanych w Sekcji Rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej aby przekonać się, że nie ma jednej odpowiedzi.

Aleksander Birkenmajer był dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (1939 r., 1945-1947) oraz Biblioteki Jagiellońskiej (1947-1951). Był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Stał się jednym z najwybitniejszych na świecie znawców rękopisów średniowiecznych w zakresie astronomii, astrologii, matematyki i filozofii. Był wybitnym znawcą historii książki i wspaniałym bibliotekoznawcą.

Kierował Katedrą Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego (1951-1960). Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Brał również udział w pracach innych akademii i towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, w licznych konferencjach i zjazdach.

Jego dorobek naukowy jest imponujący i obejmuje publikacje z historii nauk ścisłych, historii filozofii oraz bibliotekoznawstwa. Na szczególna uwagę zasługują prace nad Erazmem Vitelonem i Mikołajem Kopernikiem.

Rękopisy zgromadzone na wystawie to niewielki fragment spuścizny Aleksandra Birkenmajera. To hołd złożony mu w 50-lecie śmierci,  próbujący jedynie zarysować postać wielkiego uczonego.

Wystawa będzie czynna od 16 października do 15 listopada (poniedziałek - od godz. 10 do 17, od wtorku do piątku - w godz od 10 do 15).

 

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także