Komunikat archiwalny

Filmy na Festiwalu Conrada

Tradycyjnie już, na czas Festiwalu Conrada, specjalne pasmo filmowe przygotowuje zaprzyjaźnione z Festiwalem Kino Pod Baranami. Od poniedziałku, 23 października do soboty, 28 października zapraszamy na sześć seansów powiązanych z programem największego literackiego wydarzenia jesieni. Nie będą to zwyczajne pokazy – w klimat każdego z nich publiczność wprowadzi wybrany festiwalowy gość. 

Filmy na Festiwalu Conrada
Fot. materiały prasowe / KBF

Cykl rozpocznie się w poniedziałek, 23 października o godz. 21.30 filmem „Beksińscy. Album wideofoniczny” – wstrząsającym dokumentalnym dramatem, precyzyjnie zrekonstruowanym na podstawie prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparty został na bestsellerowej biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej pt. Beksińscy. Portret podwójny (wyd. Znak). Wprowadzenie do filmu wygłosi reżyser - Marcin Borchardt. 

Dzień później, 24 października, godz. 21.30 prawdziwe wydarzenie: na ekranie polski kandydat do Oscara – film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, a w roli gościa specjalnego, wprowadzającego widzów w klimat seansu wystąpi sama Olga Tokarczuk.  

Środowy wieczór, 25 października to ukłon w stronę miłośników twórczości Siri Hustvedt. O godz. 21.30 pisarka otworzy pokaz filmu „Pokój wróżek” w reżyserii Claude’a Millera, którego scenariusz powstał na podstawie jej powieści „Na oślep”. Claire Weygand to 30-letnia kobieta, która przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej z antropologii. Niestety, z każdym dniem Claire czuje się coraz gorzej, nasilające się migreny utrudniają jej pracę na tyle, że zostaje zmuszona skonsultować się z doktorem Fishem. Kiedy kuracja nie skutkuje, zdesperowana kobieta prosi lekarza, żeby przyjął ją na oddział szpitalny. Tam Claire dzieli salę z Odette, dziewczyną, która straciła władzę w nogach oraz przerażającą starszą kobietą o imieniu Eléonore… 

W czwartek, 26 października, godz. 21.30 na ekranie Kina Pod Baranami zagości „Kod Da Vinci” w reżyserii Rona Howarda – ekranizacja bestsellerowej powieści Dana Browna. Tego samego dnia, dwie godziny wcześniej pisarz spotka się z czytelnikami. Czy znajdzie chwilę, aby pojawić się w kinie? Wszystko może się zdarzyć. 

Festiwal Conrada

W piątek, 27 października o godz. 21.30 – obsypany nagrodami film Raoula Pecka „Nie jestem Twoim murzynem”. W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę Remember This House. Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi, który postanowił sfinalizować zarysowaną w książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na zawsze zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA. Wprowadzenie do filmu wygłosi Jean-Ulrick Désert - artysta uczestniczący w wystawie „Nowy region świata” prezentowanej w Galerii Bunkier Sztuki i łączącej się programowo z Festiwalem Conrada. 

W finale pasma filmowego 28 października o godz. 14.00 – „Ezer Kenegdo” w reżyserii Deniza Demirera i Daniela Kremera. Yisroel "Izzy" Jonigkeyt, chasyd z Crown Heights w Nowym Jorku, wyrusza do San Francisco, do swojego przyjaciela Marka Wiśniewskiego - katolika polskiego pochodzenia. Chce go prosić o pomoc w wyjaśnieniu, dlaczego ich wspólny idol i słynny ikonoklasta Harry Kierk niszczy swoje prace. Jedynym kontaktem z artystą jest kuzyn Marka o antysemickich poglądach. Z czasem między przyjaciółmi narastają konflikty, a Izzy i Marek po raz pierwszy odczuwają, jak bardzo pochodzenie i złożona historia ich kultur wpływa na ich przyjaźń. Zaczynają rozumieć pociąg Kierka do zniszczenia. UWAGA: po seansie zaplanowano spotkanie z twórcami. 

Więcej informacji na stronie internetowej Kina pod Baranami  

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także