Komunikat archiwalny

Kulturalny rozkład na weekend

Niezależnie od pogody szykuje nam się niezwykle pogodny weekend! A to za sprawą wielu kulturalnych i sportowych wydarzeń, które z pewnością poprawią nasze nastroje. Wspólnym zdjęciem na Rynku świętujemy finał Roku Kościuszki, muzycznych wrażeń dostarczy nam m.in. festiwal Unsound oraz Dianne Reeves. Niedziela to Europejski Dzień Kina Artystycznego, zatem wytrawni miłośnicy filmów będą mieli się czym delektować! Biegacze będą rywalizować w Półmaratonie Królewskim albo biegu „5 dla Kościuszki”. Z uwagą śledzimy też teatralne premiery. Więcej znajdziecie w naszym weekendowym rozkładzie jazdy!

Kulturalny rozkład na weekend
Fot. materiały prasowe / Teatr Stary

To jeden z najbardziej oryginalnych festiwali w Krakowie – Unsound Festival w ten weekend dobiega końca! Na ostatnie dni organizatorzy zaplanowali ciekawe wydarzenia. W piątek polecamy koncert w Łaźni Nowej. O godz. 19.00 wystąpi australijsko-islandzki artysta Ben Frost z audiowizualnym koncertem stworzonym we współpracy z Marcelem Weberem, a po nim scenę przejmą Einstürzende Neubauten, czyli pionierzy muzyki industrialnej. Posłuchajcie ich osobliwego instrumentarium: śmietnika, blach, metalowych odpadków, zardzewiałych rur i zgrzytających gitar. W sobotę swoje kroki kierujcie do Muzeum Inżynierii Miejskiej, które rozbłyśnie dzięki dwóm wyjątkowym projektom łączącym dźwięk i efekty wizualne. Wystąpią James Hoff i Robin Fox. Na niedzielę polecamy koncert zamknięcia Unsoundu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Wystąpi Jon Gibson, kompozytor i jeden z najważniejszych wykonawców minimalizmu, który gra na saksofonie i na flecie. Usłyszymy jego interpretację na syntezatory modularne. Gibson wykona go wspólnie z Brittonem Powellem, Jonášem Gruską oraz cenionymi perkusistami z Polski: Hubertem Zemlerem i Miłoszem Pękalą. Będzie się działo! Cały program na stronie festiwalu.

W Teatrze Starym możecie obejrzeć spektakl „Wróg ludu” na podstawie dramatu Henrika Ibsena, w interpretacji Jana Klaty. Małe, uzdrowiskowe miasteczko w południowej Norwegii staje się miejscem rządzącym się bardzo specyficznymi zasadami. Przyzwyczajenia i niechęć do zmian ścierają się w nim z poczuciem zagrożenia, któremu należy zapobiec. Ciekawe obserwacje społeczne i świetni aktorzy, m.in. Radosław Krzyżowski, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski – to gwarancja dobrze spędzonego czasu! Na deskach Teatru Starego już w piątek o godz. 19.00.

Jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych, wielokrotna laureatka nagrody Grammy za najlepszy wokal jazzowy – Dianne Reeves – zaśpiewa w sobotę w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Rezultatem jej zapierającej dech w piersi wirtuozerii, zdolności improwizacji oraz unikatowych stylizacji jazzowych i R & B jest nagroda Grammy za najlepszy wokal jazzowy, którą otrzymała trzy razy z rzędu. Takiego głosu nie można przegapić! Polecamy pojawić się w ICE w sobotę o godz. 20.00.

Dawkę dobrego humoru na wysokim poziomie dostaniecie w ten weekend w Nowohuckim Centrum Kultury. W programie kabaretowym wystąpi Grupa MoCarta i Ireneusz Krosny! Ci pierwsi określani są mianem „kabaretowego boysbandu smyczkowego”. Trzeba przyznać, że są to wybitnie zdolni muzycy, z ogromnym poczuciem humoru. Ich skecze polegają głównie na zabawie wszelkiego rodzaju muzyką. Z pewnością usłyszymy zatem znane hity w formie bardzo rozrywkowej! Z kolei Ireneusz Krosny to mim, który stworzył własną, oryginalną technikę pantomimy. W swoich skeczach gra nie w sposób symboliczny, ale bezpośredni, przez co staje się bliższy widzowi, któremu łatwiej podążać za treścią spektaklu. Przede wszystkim jednak zawsze rozbraja wyobraźnią i maksymalną siłą przekazu poprzez minimum środków. Początek występu w niedzielę o godz. 19.00 na Scenie NCK.

Sobotę warto spędzić w Żydowskim Muzeum Galicja! O godz. 19.00 rozpocznie się tam wernisaż najnowszej wystawy „Graj, Cyganie! Muzyka cygańska Od Liszta po Hungaricum”, która naświetla historię powstawania węgierskich zespołów muzyki cygańskiej. Pokazuje grupy począwszy od drugiej połowy XVIII wieku po czasy współczesne, od wiejskich kapel po zespoły jeżdżące po świecie, od powstawania dużych zespołów po uznanie 100-osobowej Orkiestry Cygańskiej jako nieodłączny i spajający element Hungaricum. Na deser muzeum zaprasza na koncert orkiestry Rajkó, która daje możliwość pielęgnowania tradycji muzyki cygańskiej dla młodych Cyganów żyjących w różnych częściach kraju, a przy okazji jest ambasadorem kultury węgierskiej na świecie. Polecamy!

Kinomani mają powody do radości – w niedzielę obchodzimy Europejski Dzień Kina Artystycznego w Krakowie. Z tej okazji w krakowskich kinach odbędzie się mnóstwo ciekawych wydarzeń i przedpremierowych seansów. W Kinie pod Baranami obejrzycie piękny film „Twój Vincent” z wprowadzeniem Małgorzaty Korneckiej-Drąg, artystki, która współtworzyła film. ARS o godz. 16.00 przedpremierowo pokaże dokument „Beksińscy. Album wideofoniczny”, a przed seansem czeka nas prelekcja Joanny Gościej-Lewińskiej, kurator Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie. Z kolei w Mikro polecamy o godz. 18.30 przedpremierowy pokaz filmu Emira Kusturicy „Na mlecznej drodze”. A tych wydarzeń jest o wiele więcej – polecamy!

Kino pod Baranami zaprasza również na pokazy filmów w ramach Festiwalu Kultury Latynoamerykańskiej. Najciekawsze produkcje ostatnich lat z takich krajów, jak Gwatemala, Nikaragua, Peru, Chile czy Ekwador przybliżą mieszkańcom Krakowa fascynującą kulturę Ameryki Łacińskiej. Bohaterowie filmu „Naga prawda” Florence Jaugey przekonają się co może się stać, kiedy prywatne historie miłosne zarejestrowane w ich telefonach ujrzą światło dzienne. Reżyserka stawia pytania o granice ludzkiej zazdrości i skłania widza do refleksji nad władzą, jaką objął nad nami Internet. Gościem pokazu, który odbędzie się dzisiaj o godz. 19.00 będzie Ambasador Nikaragui z Berlina, Karla Luzette. Szczegółowy program znajdziecie na stronie Kina pod Baranami.

Małopolski Ogród Sztuki zachęca do poszerzania horyzontów muzycznych. Jesienią tego roku pod hasłem Something Must Break w Krakowie rusza nowy cykl koncertów, którego pomysłodawcą jest Artur Rojek, dyrektor OFF Festivalu. Pierwszy z serii koncertów już w tę sobotę – wystąpi zespół Priests. W jego skład wchodzą: wokalistka Kate Alice Greer, gitarzysta GL Jaguar, basista Taylor Mulitz oraz perkusistka Daniele Daniele. W styczniu 2017 roku ukazał się ich debiutancki album „Nothing Feels Natural”. Zebrał entuzjastyczne recenzje za oceanem. Krytycy zwracali uwagę zarówno na zaangażowany, buntowniczy przekaz, jak i świeże podejście do postpunkowego brzmienia. Dla miłośników muzyki alternatywnej to pozycja obowiązkowa! Początek o godz. 19.00.

 

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA