Komunikat archiwalny

Żywa Lekcja Historii

W poniedziałek, 16 października, o godz. 11.00 w plenerze Dworku Białoprądnickiego uczniowie krakowskich szkół przedstawią etiudy teatralne inspirowane życiem Tadeusza Kościuszki. Podczas wydarzenia zaprezentuje się również Krakowski Szwadron Ułanów.

Żywa Lekcja Historii
Fot. materiały prasowe

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą na 15 października 200. rocznicą jego śmierci. Tadeusz Kościuszko był nie tylko bohaterem insurekcji i wodzem powstania 1794 roku. To nie tylko bojownik o wolność Stanów Zjednoczonych. To również wybitny strateg i fortyfikator, miłośnik przyrody, zwolennik równości i tolerancji oraz… człowiek świata sztuki.

Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego oraz Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” poprzez różnorodne działania składające się na projekt „Tadeusz Kościuszko – Narodowa Lekcja Historii” przybliżały krakowianom mniej znane oblicze wielkiego bohatera, a mieszkańcom Prądnika przypomniał o jego obecności w tych stronach.

W okresie letnim odbyły się „Wakacje z Kościuszką”, czyli warsztaty animacji poklatkowej dla najmłodszych oraz „Kościuszko w komiksie” – warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych, które poprowadzili artyści młodego pokolenia - Olga Kowalska oraz Xawery Deskur Wolski. Całe rodziny mogły ruszyć z przewodnikiem na spacery „Śladami Kościuszki po Krakowie”.

Teraz pora na wielki finał! W poniedziałek, 16 października, o godz. 11.00 w plenerze Dworku Białoprądnickiego uczniowie krakowskich szkół przedstawią etiudy teatralne inspirowane życiem Kościuszki. Wszystkie powstały w trakcie „kościuszkowskich” warsztatów teatralnych i scenograficznych, realizowanych w Szkole Podstawowej Nr 29, Szkole Podstawowej Nr 67 i Szkole Podstawowej Nr 162. Podczas wydarzenia zaprezentują się również Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego oraz pododdziały klas wojskowych i bezpieczeństwa publicznego XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie w asyście Kompanii Honorowej Szkoły.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także